مقالات

پیش بینی بازار خودرو

پیش بینی بازار خودرو اصطلاحی است که برای بررسی بازار از ابتدای سال تاکنون و عوامل موثر بر قیمت برگزیده‌ایم. با بررسی عوامل تاثیرگذار شما می‌توانید انتظار داشته باشید که در صورت رویت هریک از آن‌ها در آینده، روند صعودی یا نزولی بازار چگونه خواهد بود.

سرمایه گذاران از بازار خودرو فرار کردند!
برای فهمیدن دلیل این اتفاق نیاز است که قیمت چند خودرو در پایان سال گذشته با قیمت فعلی آنها مقایسه شود.

مقایسه قیمت خودرو – خرداد 1402 و اسفند 1401  

 
قیمت در نیمه اسفند 1401 قیمت در نیمه خرداد 1402 درصد کاهش
دلار 55000 تومان 48000 تومان 23 درصد
پژو 207 دنده ای با فرمان برقی 750 میلیون تومان 595 میلیون تومان 20 درصد
کوییک دنده ای ساده 388 میلیون تومان 315 میلیون تومان 19 درصد
فونیکس تیگو 7 پرو 2 میلیارد و 170 میلیون تومان 1 میلیارد و 790 میلیون تومان 18 درصد

کلیه اطلاعات بالا در مورد قیمت ماشین از صفحه قیمت خودرو در سایت باما استخراج شده است و شما با مراجعه به این صفحه می‌توانید روند تغییر قیمت روز تمام خودرو ها در هر بازه زمانی را مقایسه کنید.

همانطور که درجدول بالا مشهود است، تمامی قیمت‌ها نزدیک به 20 درصد کاهش یافته‌اند، اما همگی کاهشی کمتر از قیمت دلار تجربه کرده‌اند. به بیانی دیگر، سرمایه افرادی که به عنوان حفظ سرمایه در زمستان سال 1401 اقدام به خرید خودرو کرده‌اند، تمام و کمال حفظ شده است. اما دلیل آگهی‌های فروش بی‌پایان در این روزهای سال را باید جای دیگری جستجو کرد.

همانطور که درجدول بالا مشهود است، تمامی قیمت‌ها نزدیک به 20 درصد کاهش یافته‌اند، اما همگی کاهشی کمتر از قیمت دلار تجربه کرده‌اند. به بیانی دیگر، سرمایه افرادی که به عنوان حفظ سرمایه در زمستان سال 1401 اقدام به خرید خودرو کرده‌اند، تمام و کمال حفظ شده است. اما دلیل آگهی‌های فروش بی‌پایان در این روزهای سال را باید جای دیگری جستجو کرد.

اخباری که ذهن بازار را دگرگون کرد

تمرکز عمومی فضای رسانه‌ها روی وضعیت خودرو پس از سال نو روز به روز افزایش یافت، تا جایی که مصاحبه میرسلیم و کوچی‌نژاد تبدیل به یکی از ویدیوهای پر انتشار در فضای مجازی شد. برکناری وزیر به دلیل شرایط بازار خودرو و در نهایت تصویب واردات خودروی کارکرده، صاحبان خودروهای صفر کیلومتر را مجاب کرد که آینده بازار به همین روال نخواهد بود.

خروج سرمایه‌گذاران از بازار خودرو خبر خوبی برای مصرف‌کنندگان است. اما سرمایه‌گذاران به دلیل متضرر شدن از این بازار خارج نشده‌اند، بازارهای امن‌تر و در حال پیشرفت دیگر در حال حاضر از بازار خودرو مطمئن‌تر به نظر می‌آید. اما این فضای ایجاد شده عرضه بیشتر و در نتیجه رکود در بازار را به دنبال داشته است.

متخصصان هنوز بازار خود را دارند
عموم بنگاه‌های خرید و فروش در این روزها کاهش قیمت را به فال نیک گرفته‌اند و در حال خرید خودروهای زیر قیمت هستند. افرادی که برای فروش خودروی خود عجله دارند حاضرند تا 5 درصد پایین‌تر از قیمت اقدام به فروش خودروی خود کنند. امیدواریم خرید تمامی خودروهای کف بازار منجر به ایجاد انحصار نشود، که در این صورت قیمت خودرو افزایشی بی‌پایان را تجربه خواهد کرد.

بازار خودرو و مالیات بر عایدی سرمایه

اگر شما خودرویی صفر کیلومتر را مدتی در پارکینگ خود نگهداری کنید و پس از افزایش قیمت بفروشید مشمول پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه خواهید شد. این مساله برای سرمایه‌گذاران تازه‌وارد کمی ترسناک به نظر می‌رسد. فعالان بازار به خوبی می‌دانند که حاشیه سود معقولی از خرید و فروش خودرو کسب خواهند کرد، اما با حضور تمام وقت در بازار و خرید و فروش به تعداد قابل توجه این سود دستشان را خواهد گرفت. سرمایه‌گذار شخصی معمولا نمی‌تواند به صورت تمام وقت مشغول خرید و فروش باشد، پس بازار بار دیگر دست حرفه‌ای‌ها باقی خواهد ماند.

احتمال ریزش چشمگیر قیمت خودرو با واردات دست دوم

با اینکه قانون واردات خودروی صفر در کشور وجود دارد و این مساله بار دیگر در سال 1401 کلید خورد، هنوز ساز و کار کارآمد برای عرضه و در عین حال گزینه‌هایی مناسب بازار به میان نیامده است. شهریور 1401 رسما واردکنندگان خودرو معرفی شدند و گزینه‌های قابل سفارش را رسانه‌ای کردند، اما الان با گذشت 9 ماه هیچ خودروی وارداتی پلاک شده به مشتریان تحویل نشده است.

واردات خودرو دست دوم بسیار امر مبارکی است که علاوه بر تامین نیاز بازار و افزایش کیفیت ناوگان، خودروسازان را بار دیگر به رقابتی غیر انحصاری وا میدارد. اما هر روز تعلل در اجرای این امر سمی مهلک برای قیمت خودرو خواهد بود.

بهبود شرایط عرضه = ثبات قیمت خودرو

در حال حاضر که هیچ گونه عرضه خودرو به جز سامانه یکپارچه خودرو نیست، بازار همچون بمب ساعتی پیش می‌رود. اگر همین وضعیت راکد بازار، بدون تزریق خودروی صفر کیلومتر، به افزایش تقاضای نیمه تابستان برخورد کند احتمال انفجار قیمت‌ها را باید داد.

عرضه دوباره در بورس کالا، تعریف شرایط فروش مستقیم و لیزینگ کارخانه‌ای خودروها از آسان‌ترین شرایط تنظیم عرضه و تقاضا است که می‌توان بدون اقدام جدیدی به آن‌ها پرداخت و اولین قدم این مسیر پایان قیمت‌گذاری دستوری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *