مقالات

نقش ارز دیجیتال در بازار دنیا

تاثیر ارزهای دیجیتال روی اقتصاد جهان

ارزهای دیجیتال فقط یک نوآوری مالی و ابزاری برای معامله نیستند، بلکه در سطح اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی نیز تاثیرگذار بوده‌اند. با وجود کوچک بودن بازار کریپتو در مقایسه با بسیاری از بازارهای مالی، تاثیر ارزهای دیجیتال بر اقتصاد کل دنیا بیشتر از چیزی است که تصور می‌کنید.

رمز ارزها دارایی‌های دیجیتالی هستند که با الگوریتم‌های رمزنگاری شده به وجود آمده‌اند و مدیریت می‌شوند. بیت کوین، پادشاه ارزهای دیجیتال معروف‌ترین و محبوب‌ترین رمز ارز است، اما در کنار آن هزاران ارز دیجیتال دیگر به مرور زمان به وجود آمده‌اند. در میان آن‌ها طبیعتا استیبل کوین‌‌ها نیز قرار می‌گیرند. استیبل کوین ارز دیجیتالی است. قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال پایدار به یک ارز فیات (منظور از ارز فیات ارزی است که توسط دولت‌ها منتشر می‌شود مثل دلار و تومان) وابسته است. این ارزهای دیجیتال اهمیت و تاثیر ویژه‌ای روی اقتصاد جهان دارند. در کنار استیبل کوین‌ها، ارزهای دیجیتال دیگر نیز کارکردهای خاص خود را دارند و در اقتصاد جهان نقش بازی می‌کنند.

بیت کوین، رقیب جدی طلا

با آغاز پاندمی، شاهد آغاز بازار گاوی سال 2020 و 2021 در بازار ارزهای دیجیتال بودیم. در واقع، به نظر می‌رسید که سرمایه گذاران بیت کوین را به عنوان دارایی‌ امن و ضد تورم به رسمیت شناختند. در این دوران، دولت السالوادور به عنوان اولین کشور، در اقدامی تاریخ ساز، بیت کوین را به رسمیت شناخت و آن را یک پول قانونی اعلام کرد. همه‌ی این‌ها نشان از تغییر جدی نگاه‌ها نسبت به بیت کوین دارند.

انتخاب بیت کوین به عنوان ابزاری برای محاوظت دارایی در برابر تورم، به محبوبیت این ارز دیجیتال افزود. در واقع تا قبل از پاندمی کرونا، بازار ارزهای دیجیتال جدی گرفته نمی‌شد، اما این اتفاق سبب ادغام بیشتر ارزهای دیجیتال با اقتصاد دنیا و تاثیر پذیرفتن از عوامل موثر روی سایر بازارهای مالی نظیر طلا بود.

شاهد بودیم طی سال 2022، نوسانات قیمت بیت کوین با شاخص سهام بازار بورس آمریکا همگرایی بسیار بالایی داشت. این میزان همگرایی در گذشته سابقه نداشت. حتی شاهد بودیم که بیت کوین به اخبار مربوط به تغییرات نرخ بهره آمریکا نیز بسیار حساسیت نشان می‌داد. این حساسیت بسیار بالا نیز در گذشته سابقه نداشت. به طور کلی، قبل از پاندمی، بیت کوین مسیر خاص خود را جدای از اقتصاد جهانی طی می‌کرد، اما رفته رفته به بخشی جدایی‌ناپذیر از آن تبدیل شد.

آینده بازار ارز دیجیتال چگونه خواهد بود؟

پیش بینی آینده بازار ارز دیجیتال و بررسی آینده رمز ارزها جزو آن دسته از موضوعاتی است که نیازمند مدت‌ها تحلیل، تفکر و مطالعه در این زمینه خواهد بود. پیچیدگی و شگفتی‌های رمز ارزها و دنیای کریپتوکارنسی به قدری زیاد است که برای پیش بینی آینده ارز های دیجیتال باید عوامل زیادی را مورد بررسی قرار دهید. زمانی که ساتوشی ناکاموتو به عنوان خالق اولین ارز رمزنگاری شده در بازار ارزهای دیجیتال، وایت پیپر بیت کوین را منتشر کرد، هیچ کس توقع نداشت که چندین سال بعد ارزش همان بیت کوین به این میزان افزایش پیدا کند.

در سال‌های اخیر کشورها و دولت‌های مختلف نیز واکنش‌های کاملا متفاوتی نسبت به پذیرش ارز دیجیتال به عنوان ارز رسمی کشور از خود نشان داده‌اند. افراد زیادی هم بخش زیادی از دارایی خود را به سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال اختصاص داده‌اند. اما به راستی آینده رمزارزها چگونه خواهد بود؟

آینده رمزارزها در کشورهای مختلف

با توجه به دیدگاهی که دولتمردان کشورهای مختلف نسبت به آینده ارز های دیجیتال دارند، گرایش این کشورها به پذیرش رمز ارزها به عنوان ارزی قانونی نیز کاملا متفاوت است. در بسیاری از کشورها مثل آمریکا، کانادا، انگلیس و… دید مثبتی نسبت به بیت کوین و ارزهای دیجیتال وجود دارد و احتمال پذیرش این رمز ارزها به عنوان ابزاری برای پرداخت، بسیار زیاد است. اما در مقابل کشور های مختلفی مثل چین، ایران و… نیز هر گونه استفاده از بیت کوین و ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرده‌اند. دلیل مخالفت برخی کشورها نسبت به استفاده رسمی از ارزهای دیجیتال کاملا روشن است. در صورت رسمی شدن این رمز ارزها، کنترل دولت‌ها روی دارایی مردم کم می‌شود. ضمن اینکه با توجه به نوسانات شدید قیمتی که ارزهای دیجیتال دارد، ممکن است مشکلات خاصی را برای اقتصاد کشور ایجاد کند.

اما آنچه که پیش‌بینی می‌شود این است که با افزایش علاقه مردم به استفاده از ارزهای دیجیتال و گسترش کاربردهای آن، کشورهایی که حتی در مقابل پذیرش ارزهای دیجیتال مقاومت می‌کنند، نسبت به وضع قانون اقدامات مهمی انجام دهند.

دور زدن تحریم‌ها به کمک بیتکوین

آیا بیتکوین می‌تواند به ایران کمک کند تا تحریم‌های ایالات متحده را تحت الشعاع قرار دهد؟ همان طور که می‌دانید اقتصاد ایران در چند سال اخیر با تحریم‌های بانکی زیادی مواجه شده است. این تحریم‌ها مشارکت شرکت‌های خارجی در پروژه‌های داخلی کشور و انجام مبادلات بین المللی را با محدودیت مواجه کرده است. اما معامله با بیتکوین می‌تواند به اقتصاد ایران کمک کند. همانطور که می‌دانید پیگیری معاملاتی که از طریق این روش پرداخت انجام می‌شود دشوار است. بنابراین تجار و حتی دولت ایران می‌تواند برای مبادلات بین المللی خود از این روش استفاده کند و حتی تحریم‌های بانکی آمریکا را دوز بزند.

در گذشته، تهدید به تحریم ایران توسط ایالات متحده باعث شد که بسیاری از کسب و کارهای کوچک و بزرگ در کشورمان با شکست مواجه شوند، اما پرداخت ناشناس توسط بیتکوین می‌تواند این وضعیت را تغییر دهد. این در حالی است که واشنگتن، با آگاهی کامل از فواید ارزهای دیجیتال و نقش این پدیده در خنثی سازی تحریم‌ها حتی شرکت‌ها را از مبادله با ایرانی‌ها در زمینه ارزهای دیجیتال منع کرده است.

به موجب ماهیت این بازار، هیچ فرد یا نهادی نمی‌تواند مبادلات انجام شده با ارزهای دیجیتال را کنترل کند. در نهایت، تلاش برای تنظیم یا نظارت بر روی تجارت در این بازار بی‌فایده است. با استفاده از بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتال، هیچ راهی برای تکرار تحریم‌های بانکی و اعمال فشار بر روی اقتصاد ایران باقی نمی‌ماند.

آینده ارزهای دیجیتال

اقتصاددانان بسیار بزرگی در سرتاسر جهان به همراه سرمایه گذاران بزرگ بازارهای مالی، اعتقاد داشتند که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در واقع وسیله‌ای برای ثروتمند شدن برخی از افراد بوده و بعد از گذشت مدتی از بین خواهند رفت.

 بررسی درستی نظریه: واقعیت این است که پیش ‌بینی چنین امری تقریباً در حال حاضر غیرممکن است. حتی آن دسته از سرمایه گذاران اقتصاددانان بزرگ که چنین پیش بینی برای آینده ارز های دیجیتال داشتند، خیلی زودتر از این‌ها منتظر بودند که رمز ارزها وارد سیاه چاله تاریخ شوند. اتفاقی که بعد از گذشت یک دهه نیفتاده که هیچ شدت استفاده از این رمز ارزها بیشتر نیز شده است. از این رو در حال حاضر نمی‌توان این نظریه را خیلی محتمل دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *