مقالات

موسس ایرانی ebay کیست؟

پیر امیدیار در سال ۱۹۶۷ در شهر پاریس به دنیا آمد و در سنین کودکى  به همراه خانواده به ایالت مریلند مهاجرت کرد. او اولین برنامه کامپیوترى خود را در سن ۱۴ سالگى براى کتابخانه مدرسه‌ای که در آن درس می‌خواند، نوشت.

یک شب این مهندس جوان برنامه‌نویس ایرانى، با نامزدش که عاشق جمع‌آوری Pez بود (Pez یک نوع شیرینى است که معمولاً در یک ظرف کوچک پلاستیکى به شکل عروسک قرار می‌گیرد و برای آنکه شیرینى از آن خارج شود باید سر عروسک را به پایین فشار داد), مشغول خوردن شام بود که نامزدش از آنکه شریکى براى ایجاد یک کلکسیون Pez در سانفرانسیسکو ندارد، گله کرد.

امیدیار به او پیشنهاد کرد که از اینترنت براى پیدا کردن شریک تجارى استفاده کند.

بنابراین امیدیار در وب سایت کوچک خود براى نامزدش بخشى را براى این موضوع آماده کرد. برنامه‌ای که او بر روی وب سایت شخصى خود ایجاد کرد، به کاربران امکان  لیست کردن وسایل مختلف خود، از جمله کلکسیون Pez نامزد او را نیز می‌داد.

در مدتى کوتاه افراد بسیارى فروشنده و خریدار براى اقلام لیست شده بروى سایت پیدا شدند. به‌تدریج تعداد کاربران این سایت زیاد شد و معاملات بسیارى از طریق آن صورت گرفت. سپس مهندس جوان با مشاهده این موضوع تصمیم گرفت که  سایتى مجزا براى این کار ایجاد کند که با نام eBay شروع به کار کرد.

امیدیار با دریافت مبلغى بین ۲۵ سنت تا دو دلار به فروشندگان اجازه داد که اجناس خود را براى شرکت در حراج در سایت eBay معرفى کنند. همچنین درصدى از خریدوفروشها به او می‌رسید و به این ترتیب eBay موجب شد که فروشندگان و خریداران با هم به‌راحتی به خرید و فروش بپردازند.

بعد از ۹ ماه که اولین حراجى که در سایت eBay انجام شده بود, وى شغل خود در General Magic را رها کرد و تمام وقت خود را صرف سایت خود، براى eBay کرد.

بعد از مدتى eBay شعبه‌های در آلمان، ژاپن, کانادا و استرالیا ایجاد کرد و روز به روز رونق یافت. در پایان سال ۱۹۹۸ کاربران این سایت به ۲/۱ میلیون نفر رسیدند و درآمدى بیش از  ۷۵۰ میلیون دلار را برای eBayy به ارمغان آوردند.

ایده و طرح و برنامه‌ریزی این جوان ایرانى زاده  خلاق و پشتکارش، وى را در لیست موفق‌ترین و ثروتمندترین افراد آمریکا قرار داد.

Finnegan

وقتی پیر امیدیار سایت eBay.com را به‌عنوان یک نوع سرگرمی راه‌اندازی کرد، فکرش را هم نمی‌کرد روزی صاحب بزرگ‌ترین بازار اینترنتی جهان شود که روزانه چهار میلیون حراج در آن صورت می‌گیرد، هر ۲۴ ساعت نیم میلیون گزینه برای خرید در آن وارد می‌شود و ارزشی معادل ده میلیارد دلار پیدا می‌کند.

امیدیار می‌گوید وقتی به دست‌آوردهای افراد موفق نگاه می‌کنی و می‌گویی: «عجب کار سختی بوده!»، مطمئن باش کار سختی بوده و وقتی به کارهایی نگاه می‌کنی که به نظر آسان می‌رسند، احتمالاً آن‌ها هم سخت بوده‌اند. تا وقتی خودت دست به کاری نزنی، هیچ وقت نمی‌فهمی که واقعاً چه طور بوده است. مؤسس eBay  تأکید می‌کند، اگر به چیزی خیلی علاقه داشته باشی و سخت کار کنی، فکر می‌کنم موفق خواهی شد. ولی اگر تجارتی را شروع کنی تنها به این امید که کلی پول پارو کنی، احتمالاً موفق نخواهی شد. چون این دلیل اشتباهی برای شروع یک کار تجاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.