تابستان داغ پول در سال1401

روند کل های پولی در تیرماه تغییرات قابل توجهی را ثبت کرده است. به طور کلی پایه پولی و نقدینگی از مهم ترین متغیرهای پولی در هر مقطع قلمداد می شود که بانک مرکزی وظیفه دارد تا از مسیر مدیریت این شاخص ها تورم را کنترل کند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند زمانی که رشد شاخص های نقدینگی و پایه پولی در کشور هم سو با رشد بخش حقیقی اقتصاد نباشد موجب افزایش عرضه پول و در نهایت منجر به رشد تورم در کشور خواهد شد.

اکنون متغیرهای کلان تیرماه در دو شاخه نقدینگی و پایه پولی از سوی بانک مرکزی اعلام شده و آمارهای به ثبت رسیده حاکی از افزایش این شاخص ها دربازه ماهانه بوده است.

در تیرماه امسال نقدینگی کل کشور به 5 هزار و 250 هزار میلیارد تومان رسیده و نسبت به ماه گذشته خود در حدود 2.8 درصد رشد داشته است.

افزایش مقداری این شاخص نشان می دهد در تیرماه امسال حجم نقدینگی در ایران نسبت به پایان بهار تقریبا معادل با 145 هزار و 180 میلیارد تومان بوده است.

مقایسه نقدینگی با موقعیت مشابه خود در سال گذشته اما نشان می دهد افزایش نقطه ای این شاخص برابر با هزار و 430 هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با سال قبل رشدی 37.4 درصدی داشته است.

این درحالی است که البته بانک مرکزی مدعی است 2.5 واحد درصد از میزان 37.4 درصدی رشد نقدینگی به افزایش پوشش آماری (اضافه شدن اطلاعات بانک مهراقتصاد در آمارهای پولی، بواسطه ادغام بانکهای متعلق به نیروهای مسلح در بانک سپه) مربوط بوده و در صورت عدم لحاظ افزایش پوشش آماری مذکور، رشد نقدینگی در پایان تیر ماه 1401 به 34.9 درصد کاهش می یابد. در این صورت طبق ادعای بانک مرکزی حجم واقعی نقدینگی اضافه شده در این مدت برابر با هزار و 358 هزار میلیارد تومان بوده است.

در نهایت بررسی ها نشان می دهد رشد ماهانه نقدینگی از ماه قبل کمتر شده وبه نوعی سرعت افزایش ماهانه این شاخص کم تر از خرداد ماه به ثبت رسیده است. این کاهش در رشد نقطه ای نقدینگی تیرماه نیز مشهود است.

پول

خیز مهم در پایه پولی تیر 1401

در کنار نقدینگی اما پایه پولی رشد بالاتری را ثبت کرده است. در همین رابطه حجم پایه پولی تیرماه برابر با 650 هزار و 300 میلیارد تومان بوده که در مقایسه با ماه قبل 2 درصد رشد داشته است.

به نوعی بسیاری از اقتصاددانان رشد پایه پولی را در افزایش تورم اتفاقی موثر می دانند و از این شاخص به عنوان متغیر تورم ساز پول یاد می کنند. بنابراین رشد 2 درصدی اقدام غیر مطلوبی از لحاظ اقتصادی قلمداد شده که البته از لحاظ نقطه ای ماجرا به شکل دیگری است.

براساس داده های بانک مرکزی در تیرماه پایه پولی با افزایش 135 هزار و 530 میلیارد تومانی نسبت به سال قبل، 26.2 درصد رشد پیدا کرده و نسبت به این رقم در ماه قبل خود کمتر شده است. در خرداد ماه سطح پایه پولی کشور برابر با 27.8 درصد ثبت شده بود که اکنون 1.6 واحد درصد کاهش پیدا کرده است.

اکنون متغیرهای کلان تیرماه در دو شاخه نقدینگی و پایه پولی از سوی بانک مرکزی اعلام شده و آمارهای به ثبت رسیده حاکی از افزایش این شاخص ها دربازه ماهانه بوده است.

واردات خودرو 1401

زمان آغاز واردات خودرو

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مرحله اجرایی واردات خودرو عملاً از ابتدای مهرماه آغاز می‌شود، اعلام کرد واجدین شرایط واردات خودرو، تا ۱۹ شهریور ماه فرصت دارند درخواست خود را به دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت تحویل دهند.

امید قالیباف با بیان این مطلب، اظهار کرد: آیین‌نامه واردات خودرو سه گروه را شامل می‌شود که پس از ارسال درخواست در مهلت مقرر یاد شده که ۱۹ شهریور ماه در نظر گرفته شده است، حداکثر تا آخر شهریور ماه اسامی شرکت‌های منتخب اعلام خواهد شد. پس از تایید و اعلام شرکت‌هایی که الزامات آیین‌نامه واردات خودرو را با امتیاز بالاتری کسب کرده‌اند، واردات خودرو می‌تواند انجام شود.

جزئیات آیین نامه واردات خودرو

 • واردات ماشین تنها برای خودروهای پایین‌تر از ۲۰ هزار یورو (فوب) مجاز است. البته اولویت با خودروهای کمتر از ۱۰ هزار یورو (فوب) است.
 • تخلیه خودرو بدون ثبت سفارش و تخصیص ارز ممنوع است.
 • ارزش گمرکی بر اساس ماده ۱۴ قانون امور گمرگی محاسبه می‌شود.
 • خودروهای وارداتی تنها در بورس کالا عرضه می‌شوند.
 • کارگروهی با مسئولیت وزارت صمت و عضویت وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه موظف است نرخ سود بازرگانی خودروهای وارداتی را بر حسب ارزش تعیین کند. نرخ سود که مابه‌التفاوت قیمت پایه با قیمت پایانی در بورس کالا است، باید عادلانه باشد.
 • کارگاه مذکور می‌تواند سود بازرگانی علی‌الحساب در زمان ترخیص و همچنین سود بازرگانی قطعی در زمان فروش را تعیین کند.
 • وزارت صمت باید با هدف توسعه تولید خودروهای اقتصادی (حداکثر ۱۰ هزار یورو)، مشوق‌های سرمایه‌گذاری و تولید را پیش‌بینی کند. همچنین وزارت صمت باید اقدامات مورد نیاز برای هدایت بخشی از واردات به سمت تولید و افزایش تولیدات داخلی را در دستور کار قرار دهد. برنامه تولیدات داخلی واردکنندگان موضوع این بند، باید توسط وزارت صمت تایید شود.
 • واردات خودروهای سواری به‌ صورت سرمایه‌گذاری خارجی (با تأیید سازمان سرمایه‌گذاری خارجی)‌ تنها برای استفاده در شبکه حمل‌ونقل عمومی مجاز است.
واردات خودرو

نحوه خرید خودروهای وارداتی

همچنین طبق بند دوم این آیین‌نامه، خودروهای وارداتی صرفا باید از طریق بورس‌کالا عرضه ‌شود و قرار است کارگروهی با مسئولیت وزارت صنعت، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه تشکیل شود تا نرخ سود بازرگانی خودروهایی که در بورس کالا عرضه می‌شود به‌گونه‌ای محاسبه شود که تفاوت قیمت پایه با قیمت پایانی، معادل یک سود عادلانه باشد؛ یعنی متقاضیان خودروهای وارداتی می‌توانند این خودروها را فقط از طریق بورس کالا خریداری کنند و قیمت این خودروها در بورس کالا با یک سود عادلانه عرضه می‌شود.

به‌زعم کارشناسان، تصمیم دولت برای عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا اقدام قابل‌توجهی است که می‌تواند به شفافیت عرضه خودروهای وارداتی منجر شود، زیرا پیش از این بحث‌های زیادی درباره نحوه تخصیص این خودروها به متقاضیان مطرح بود و برخی تحلیلگران معتقد بودند ممکن است در جریان فروش این خودروها رانتی از جهت سهمیه‌بندی به برخی متقاضیان اعطا شود.

عدم واردات خودروهای لوکس و دست دوم

فاطمی امین، وزیر صمت، درباره واردات خودرو و آیین‌نامه واردات خودرو گفت:

 • نکاتی مانند خدمات پس از فروش و لزوم انتقال فناوری در آیین‌نامه واردات لحاظ شده است.
 • واردات خودرو منحصر به خودروسازان نیست.
 • الزامی درباره واردکنندگان خودرو کشورهای مبدا واردات خودرو وجود ندارد.
 • واردات خودروهای لوکس و خودرو دست دوم انجام نخواهد شد.
واردات خودرو ایران

تاثیر واردات بر بازار خودرو

درست از تابستان ۱۳۹۷ که واردات خودرو به کشور ممنوع شد، افزایش قیمت، نوسان قیمت خودروها اوج گرفت. از همان زمان بود که نه تنها قیمت خودروهای صفر و کارکرده خارجی، بلکه قیمت روز خودرو داخلی هم سر به فلک کشید و بازار را برهم ریخت.

در همان روزها هم بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار بر این باور بودند که اگر زمستان همان سال واردات از سر گرفته شود، تا حد زیادی از افزایش قیمت‌ها جلوگیری می‌شود، اما واردات ماشین باز نشد که نشد و قیمت‌ها هم روز به روز صعودی شد.
حالا اما به نظر می‌رسد با گذشت بیش از چهار سال از ممنوعیت واردات خودرو به کشور، شمارش معکوس برای باز شدن درهای ورود خودرو به کشور باز شده اما دیگر امیدی به بازگشت قیمت‌ها به نرخ‌های قبلی نیست. چرا که علاوه بر افزایش چندبرابری قیمت خودروهای خارجی و داخلی، نرخ ارز، به نتیجه نرسیدن برجام و تورم نیز در این میان اثر گذار است و گویی دیگر کار از کار گذشته است.

شوک سنگین تورم تیرماه1401

تورم کل کشور در تیر ماه 40.5 درصد به ثبت رسیده که نسبت به ماه های گذشته روندی صعودی داشته است. بررسی ها نشان می دهد عمده ترین دلیل به ثبت رسیدن تورم در اعداد بالا در چند ماه اخیر، افزایش شدید قیمت خوراکی ها بوده به گونه ای تورم ماهانه خوراکی ها در خرداد ماه بالغ بر 25 درصد بوده است.

فشار تورمی بالا بر اقشار ضعیف جامعه

مواد خوراکی در سبد مصرفی اقشار کم درآمد جامعه وزن بالاتری دارد، از همین رو زمانی که تورم بیشتر از سمت افزایش بهای اقلام خوراکی باشد، فشار و تورمی بیشتری در اقشار ضعیف جامعه حس می شود.

همین از باعث شده تا تورم سالانه رقم خورده در دهک اول که فقیرترین دهک جامعه محسوب می شود، 44.8 درصد رقم بخورد، این در حالیست که تورم در دهک دهم یا همان ثروتمند ترین دهک 38.9 درصد بوده است.

مقایسه اثر تورم بر زندگی فقرا و ثروتمندان در تیر 1401

آمارها نشان می دهد به طور کامل هرچه از سمت اقشار با درآمد بالا به سمت فقرا حرکت می کنیم، تورم سالانه بالاتری رقم خورده است. روستاییان هم به طور میانگین جز اقشار ضعیف از نظر درآمدی محسوب می شوند، به همین علت در ادامه گزارش به تورم تیر ماه در مناطق روستایی کشور پرداخته شده است.

مقایسه اثر تورم بر زندگی فقرا و ثروتمندان در تیر 1401

آمارها نشان می دهد به طور کامل هرچه از سمت اقشار با درآمد بالا به سمت فقرا حرکت می کنیم، تورم سالانه بالاتری رقم خورده است. روستاییان هم به طور میانگین جز اقشار ضعیف از نظر درآمدی محسوب می شوند، به همین علت در ادامه گزارش به تورم تیر ماه در مناطق روستایی کشور پرداخته شده است.

رشد بالای تورم در مناطق روستایی

تورم سالانه مناطق روستایی کشور 43.2 درصد برآورد شده است، به عبارت دیگر تورم دوازده ماهه در روستا های کشور در تیر ماه نسبت به این شاخص تورمی در مناطق شهری به شکل قابل توجهی بالاتر بوده است.

به طور میانگین درآمد روستاییان نسبت به شهر نشینان پایین تر است و هر چه درآمد پایین تر باشد سهم خوراکی ها در سبد مصرفی بیشتر خواهد بود، با توجه به اینکه در چند ماه گذشته تورم بسیار بالا بوده است، باعث تورم بالاتر در مناطق روستایی باشد.

تورم 1401

تورم 1401

پیش بینی تورم در اثر روند ماهانه

بررسی های آماری نشان می دهد تعمیم رشد ماهانه اردیبهشت ماه تا پایان سال موجب می شود تا تورم نقطه ای در آخرین ماه امسال به بالاترین سطح خود برسد.

به عبارت دیگر اگر هر ماه رشد 3.5 درصدی اردیبهشت در کالاها ثبت شود تورم نقطه ای در پایان امسال برابر با 51.2 درصد خواهد بود که بالاترین سطح این متغیر در میان سناریوهای پیش بینی است.

افزایش بیش از 50 درصدی تورم در سناریوی میانگین رشد ماهانه قیمت ها در سال 1401 نیز به چشم می خورد.

مرکز آمار ایران جزئیات نرخ تورم در اردیبهشت ۱۴۰۱ را اعلام کرد.

تورم سالانه ۰.۵ درصد کم شد

بر اساس این گزارش نرخ تورم سالانه با کاهش ۰.۵ درصدی به ۳۸.۷ درصد رسیده است. نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۳۸.۳ درصد و ۴٠.٨ درصد بوده که برای خانوارهای شهری ۰.۴ درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی ٠.٨ درصد کاهش داشته است.

تورم نقطه‌ای ۳.۷ درصد افزایش یافت

همچنین نرخ تورم نقطه‌ای در اردیبهشت ماه ١۴٠١ به ۳۹.۳ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٣٩.٣ درصد بیشتر از اردیبهشت ١۴٠٠ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای اردیبهشت ماه ١۴٠١ در مقایسه با ماه قبل ۳.۷ درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش ۶ واحد درصدی به ۴٩.۴ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٢.٧ واحد درصدی به ٣۴ درصد رسیده است.

خلق نقدینگی، بدون هدایت به بازارها تورم‌زا است

محبی، کارشناس بازارهای مالی می‌گوید: نقدینگی به معنای مجموع پول و شبهه پول موجود در جامعه، برای خرید کالا و خدمات است. خلق نقدینگی معمولا از سوی بانک‌ها صورت می‌گیرد. در واقع شبکه بانکی، با پرداخت وام‌های مختلف در حال خلق نقدینگی است. هر موقع، وام‌دهنده بانک مرکزی و وام‌گیرنده دولت باشد این اتفاق رخ داده است.

او می‌افزاید: دولت‌ها در همه کشورها به دلایل مختلف، خلق نقدینگی را انجام می‌دهند. اما آنها در یک وضعیت مناسب، سیاست‌هایی را نیز برای هدایت پول به سمت بازارهایی که نیاز به بهبود فضا و سرمایه‌گذاری دارند، تدوین می‌کنند.

به گفته محبی، برای مثال ممکن است در کشوری به دلایلی مانند سیل، بخش کشاورزی آسیب دیده و به حمایت نیاز داشته باشد. در این صورت، دولت با تدابیر خاصی، بخش قابل توجهی از نقدینگی را به این حوزه هدایت می‌کند.

این کارشناس تاکید می‌کند: اگر دولت، سیاست خود را برای هدایت پول به سمت بازارها و حوزه‌های مختلف مشخص کرده باشد، خلق نقدینگی می‌تواند خطرناک نباشد.

تورم در کوتاه‌مدت کاهش می‌یابد

حجت قندی، اقتصاددان می‌گوید: دولت می‌تواند در کوتاه‌مدت نرخ تورم را اندکی کاهش دهد و قیمت دلار را تا حدودی کنترل کند.

او با اشاره به افزایش درآمدهای ارزی با توجه به افزایش قیمت نفت، تاکید می‌کند: اما بر اساس تجربیات گذشته و مکانیزم اقتصادی ایران، هر زمان که وضعیت درآمدهای ارزی رو به بهبود می‌رود، اشتباهات مشابهی تکرار می‌شود. برای مثال دولت به جای کنترل، تصمیم به تثبیت قیمت دلار می‌گیرد. این موضوع، احتمال وقوه شوک ارزی صعودی را در سال‌های آینده افزایش می‌دهد.

طلا، پناهگاهی برای حفظ دارایی در برابر تورم

این اقتصاددان در مورد طلا نیز می‌گوید: از اهمیت طلا در سطح جهانی کاسته شده است و اونس اکنون در بازار آمریکا و کشورهای آسیایی، دیگر مثل سابق مطرح نیست.

او می‌افزاید: با وجود این، طلا در ایران همچنان دارایی مهم و امنی در برابر تورم محسوب می‌شود؛ چرا که صاحبان سرمایه، پناهگاه‌های چندانی در برابر شوک‌های ارزی ندارند. در واقع، طلا و سکه به نوعی کالای قانونی، برای حفاظت از سرمایه افراد تبدیل شده‌اند.

قندی تاکید می‌کند: این شرایط نشان می‌دهد که بازارهای سرمایه‌ای در ایران، تکامل کافی پیدا نکرده‌اند. افراد در آمریکا و اروپا برای سرمایه‌گذاری به سمت بورس می‌روند و سهام شرکت‌ها را خریداری می‌کنند. بازار مسکن نیز یکی دیگر از انتخاب‌های افراد برای سرمایه‌گذاری است. در اینگونه کشورها، افراد عادی، کمتر به سراغ بازار طلا می‌آیند. ‌

تحولات اقتصاد کلان

بررسی روند نرخ تورم در فروردین‌ماه 1401 نشان می‌دهد تورم دوازده‌ماهه در ادامه روند نزولی خود که از مهرماه 1400 آغاز شده بود با کاهش نسبی همراه گردید؛ لیکن تورم نقطه به نقطه و ماهانه نسبت به ماه قبل افزایش یافته‌اند. در این ماه گروه کالا با ضریب اهمیت (48.5 درصد) و زیرگروه اصلی آن یعنی “خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها” با ضریب اهمیت (25.5 درصد) به ترتیب با افزایش تورم 2.9 و 4.1 واحد درصدی نسبت به ماه قبل همراه بودند.

اما در نقطه مقابل گروه خدمت با ضریب اهمیت (51.5 درصد) با کاهش 0.5 واحد درصدی تورم ماهانه مواجه گردید. در همین ارتباط اگرچه زیرگروه “مسکن، آب، برق و گاز و سایر سوخت‌ها” (ضریب اهمیت 37.1 درصد) با کاهش تورم ماهانه همراه بود، اما برخی زیرگروه‌های خدمتی نظیر شاخص “خدمت در گروه بهداشت و درمان” و شاخص “خدمت در گروه حمل و نقل” به ترتیب افزایش تورم ماهانه 0.5 و 0.2 واحد درصدی را تجربه نمودند.

در حوزه تجارت خارجی با توجه به اخبار منتشره در پایگاه اطلاع‌رسانی گمرک ج.ا.ایران، طی فروردین‌ماه سال 1401 ارزش صادرات گمرکی حدود 3.7 میلیارد دلار بود که نشانگر افزایش 25 درصدی آن در مقایسه با ماه مشابه سال قبل است. همچنین ارزش واردات گمرکی در ماه مورد گزارش حدود 2.8 میلیارد دلار گزارش شده است که حاکی از افزایش حدود یک درصدی آن نسبت به فروردین‌ماه سال 1400 است. در مجموع متاثر از این تحولات، طی ماه نخست سال جاری تراز بازرگانی گمرکی با مازاد 875 میلیون دلاری همراه بود.

تحولات بازار ارز (سامانه نیما و بازار متشکل معاملات ارزی ایران) در فروردین ماه نشانگر آن است که در این ماه، متوسط نرخ ماهانه فروش دلار در بازار حواله و اسکناس در مقایسه با ماه قبل از آن با قدری افزایش همراه بوده است. در فروردین‌ماه متوسط نرخ فروش دلار حواله‌ای و اسکناس مندرج در سامانه سنا به ترتیب حدود 244.4 و 253.0 هزار ریال بود که نسبت به اسفندماه 1400 به ترتیب معادل 1.3 و 3.1 درصد افزایش نشان می‌دهند.

کنترل رشد پایه پولی در 6 ماهه دوم 1400/ کاهش حجم نقدینگی در فرودین ماه 1401

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: در سال جاری چندین شوک عرضه شامل حذف ارز ترجیحی، تغییر نرخ تسعیر گمرکی، افزایش قیمت جهانی مواد غذایی و افزایش دستمزدها در اقتصاد کشور رخ داده و واکنش سیاستگذار پولی بایستی متناسب با این تحولات و نیز با توجه به بخش تولید و اشتغال در کشور باشد. در بحث طراحی سیاستهای مبارزه با تورم نیز باید به عوامل موجده تورم و تفکیک شوکهای عرضه از تقاضا توجه ویژه نمود.

وی ادامه داد: با توجه به تکانه های عرضه مورد اشاره، حد مشخصی از افزایش سطح قیمت ها اجتناب ناپذیر بوده و برای کاهش تاثیرات شوک عرضه دولت از سویی باید هزینه های بخش تولید را کاهش دهد و از سوی دیگر با نظارت بر قیمت ها از افزایش بی قاعده نرخ ها در کوتاه مدت جلوگیری کند.

وی با اشاره به برنامه های بانک مرکزی برای کنترل تورم گفت: تاثیر سیاست پولی بر تولید و اشتغال نیز مهم است و بانک مرکزی با توجه به جمیع جهات، برنامه ها و اهداف مناسبی را طراحی کرده است.

قربانی بر ضرورت تدوین سیاست ارتباطی مناسب برای تشریح واقعیت‌ها به عموم تاکید کرد و گفت: کنترل انتظارات تورمی و مدیریت فضای عمومی برای کاهش نااطمیانی ها در اقتصاد اهمیت ویژه ای دارد. لذا باید عموم بدانند که تورم متناسب با واقعیت های اقتصادی کنونی و تاثیرات اقدامات اصلاحی در دست انجام چقدر است تا انتظارات تعدیل شود و صحیح شکل بگیرد.

یارانه نان

یارانه نان

چرا یارانه‌ نان ؟

سوال اصلی که برای همه پیش می اید این است که چرا دولت ابتدا به سراغ یارانه‌ نان و امنیت غذایی مردم رفته است؟

اولین موضوع، جنگ روسیه و اوکراین است. این دو کشور تقریبا ۴۰ درصد غلات دنیا و بیش از نصف روغن خوراکی جهان را تولید می‌کردند. با این جنگ، عرضه غلات و روغن از سوی این دو کشور به شدت کاهش یافته است. این سبب شده که ۴۰ درصد تجارت گندم و روغن، قفل شود و نتیجه آن افزایش بی‌سابقه قیمت روغن و گندم در همه جهان است.

هاشم‌زاده اضافه کرد:‌ این گرانی جهانی به ایران هم رسیده و دولت تصمیم گرفت اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی را به پایان ماه رمضان بیاندازد. دولت از ۱۲ اردیبهشت یارانه آرد صنف و صنعت را حذف کرد که طبیعی است اجرای آن به بعد از ماه رمضان می‌افتاد و عید فطر افزایش قیمت‌ها اعمال شده است.

هر کیسه آرد، لب مرز به قیمت یک میلیون تومان به فروش می رسد.

به دلیل جنگ بین اوکراین و روسیه قاچاق آرد بسیار زیاد شده است. هر کیسه آرد یارانه ای که نانوایی ها از دولت دریافت میکنند هزار تومان است در حالی که همین کیسه آرد، لب مرز بین هفتصد تا یک میلیون تومان به فروش می رسد. روغن هم همین وضعیت را دارد و روغن یارانه‌ای ایران در حال توزیع در افغانستان و ترکیه است. یعنی اگر کسی ۴۰ تن آرد به لب مرز ببرد بالای ۹۰۰ میلیون تومان سود می‌کند. این حاشیه سود به شدت جذاب است برای قاچاقچیان و اتفاقاتی که لب مرز در حال وقوع است این را تایید می کند.

مهدی هاشم زاده، کارشناس اقتصاد میگوید: آرد صنف و صنعت هم به طور یارانه‌ای بود که آن هم به شدت قاچاق می‌شد. از سوی دیگر ماکارونی هم با آرد یارانه‌ای تولید می‌شد و به طور گسترده صادرات قانونی می‌شد اما در واقع، حراج یارانه ارزی ایران به جیب کشورهای واردکننده بود. اگر یارانه نان سنتی را هم حذف نکنیم، آرد نانوایی‌های سنتی به صنف و صنعت قاچاق داخلی می‌شود.

انتقال تمام عواید حاصل از اصلاح یارانه ارزی به مردم

این کارشناس اضافه کرد: افزایش قیمت آرد موثرترین کار است که دولت انجام داده است و کار دولت برای اصلاح نظام یارانه‌ها کاملا درست و برعکس افرادی که کنار نشسته‌اند و غر می‌زنند، تصمیم دولت کاملا دقیق است اما نکته مهمی که باز هم اشاره شده، بحث انتقال تمام عواید حاصل از اصلاح یارانه ارزی به مردم است.

به گفته وی، در دو ماه اول امسال کل روغن و نان شهرهای مرزی کشورهای همسایه را ایران تامین کرده است و همه نیز از مسیر قاچاق بوده است. دولت برای توقف این انحراف بهترین تصمیم را گرفته است. با یارانه نقدی که دولت خواهد داد بعد از چند ماه رفاه نسبی به مردم خصوصا اقشار کم‌درآمد خواهد رسید.

هاشم‌زاده افزود: در همین چند ماه اخیر به میزان بسیار زیادی قاچاق آرد از مرزهای زمینی ترکیه و عراق داشتیم. در این شرایط بحرانی، یارانه دادن به نان فرانسوی و باگت در اوضاعی که در کشورهای همسایه قیمت آرد ۲۰ برابر ایران است، جز بازار صادرات این محصولات و عدم نفع عمومی برای مردم هیچ ثمری ندارد.

آیا قیمت نان تغییر پیدا می‌کند؟

مهران محرمیان معاون فناوری های وزارت بانک مرکزی گفت به جهت اتفاقاتی که در آن قرار گرفته‌ایم و دنیا با آن مواجه شده، لازم است در شیوه توزیع یارانه‌ها در کشور اصلاحات اساسی انجام دهیم البته این ضرورت شاید سال‌ها و دهه‌ها بود که وجود داشت و کارشناسان اقتصادی متذکر می‌شدند، اما عزم و اراده‌ای در دولت‌ها نبود.

در این دولت عزم و اراده ایجاد شده تا با اصلاحی که در شیوه توزیع یارانه‌ها اتفاق خواهد افتاد، یارانه را به صورت موثر به دست مردم و مصرف کنندگان کالا برسانیم.

اصلاً هر سیاست اصلاحی باید با سیاست اجتماعی ضمیمه شود یعنی اگر می‌خواهیم اصلاحاتی در توزیع یارانه‌ها انجام دهیم، شرط لازم و کافی این است که به سمت مردم و قدرت خرید مردم را لحاظ کرده باشیم که معمولاً اینگونه عمل می‌شد.

در سنوات گذشته به ویژه تجربه‌ای که در حوزه هدفمندی یارانه‌ها داشتیم معادل منابعی که ایجاد می‌شد یارانه بین مردم توزیع می‌شد.
برای اولین بار در کشور زیرساختی را آماده کرده ایم که برای حمایت از مصرف کنندگان نان است، که با کمک دوستانمان در بانک مرکزی و وزارتخانه‌های مختلف در حال پیاده‌سازی هستیم، علیرغم اینکه رانت را در زنجیره آرد و نان حذف می‌کنیم. مردم بدون هیچ‌گونه تغییری در فرآیند خریدشان و بدون تغییر در قیمت می‌توانند آن را استفاده کنند یعنی موضوعیت قاچاق را در این زنجیره از بین می‌بریم. علیرغم اینکه مردم آن کالا را با قیمت گرانترین نمی‌خرند، دولت در تلاش است تا بتوانیم کاری کنیم که مردم نان را نسبت به سال گذشته ارزان‌تر بخرند.

نان لواش

یارانه آرد چگونه پرداخت می شود ؟؟

 با توجه به شمولیت خوبی که شبکه پرداخت دارد، مردم برای خرید های خرد و کلان از شبکه بانکی استفاده می کنند . ما زیرساختی را با همکارانمان در بانک مرکزی با همکاری وزارتخانه ها مختلف طراحی کرده ایم، به این ترتیب که وقتی خریدی انجام می‌شود با حالت عادی تفاوتی حاصل نمی‌شود.

اگر خریدی ایجاد شود که بر کالاهای اساسی یارانه به آنها تعلق می گیرد، در مرکز چک می‌شود که آیا آن شخص یارانه دارد یا خیر و طبیعتاً یک بخشی از هزینه از حساب شخصی کسر می‌شود و بخشی هم از حساب یارانه که برای این کار اختصاص داده شده است.

اقتصاد دانش بنیان

توجه به اقتصاد دانش بنیان؛ راه برون رفت از مشکلات کشور


به عبارت دیگر اقتصاد دانش بنیان به معنی کاربردی کردن دانش و استفاده مؤثرتر از آن در گسترش ظرفیت‌ها و ارتقای درجه بهره برداری از منابع تولیدی جهت ارتقاء تولید ملی است که میتواند تحقق بخش شعار حمایت از کالای ایرانی باشد.

در این مسیر، موانعی همچون نبود نهاد‌های لازم پشتیبان، تعداد کم شرکت‌های دانش‌بنیان، عدم آمادگی سیستم بانکی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و افقی بودن سیاست‌گذاری قوانین بالادستی و … از جمله ضعف‌های موجود برای حمایت از بنگاه‌های فناوری محور است به گونه ای که در کشور فاصله زیادی با بهره‌وری مبتنی با فناوری داریم و سهم اقتصاد دانش‌بنیان از کل اقتصاد کشور هم زیر نیم درصد است.

تحقق و شکل‌گیری اقتصاد دانش‌بنیان

اقتصاد کشور در حال تغییر ماهیت و شکل از منبع‌محوری به دانش‌بنیانی است لذا در این برهه شاهد شکل‌گیری کسب و کار دانش بنیان نوظهور مبتنی بر فناوری هستیم که بیشترین نرخ رشد را به خود اختصاص داده و به دنبال جذب بیشترین سهم از بازار اقتصادی کشور هستند و به شکل‌گیری اقتصاد دانش‌بنیان و جایگاه اقتصاد دانش‌ بنیان می پردازد. آمار بازگشت سرمایه بانک جهانی هم نشان می‌دهد نرخ بازگشت سرمایه در بخش کشاورزی ۳۰ درصد، صنعت ۵۰ درصد و خدمات ۱۰۰ درصد است که اغلب کسب و کار دانش بنیان و فناورانه در حوزه خدمات هستند.

لذا احساس نیاز برای گذر از اقتصاد منبع محور به اقتصاد دانش بنیان در تمامی جوامع بیش از پیش احساس می‌شود و باید زمینه تولید محصولات دانش‌بنیان را از طریق شکل‌گیری کسب و کار دانش بنیان کوچک و متوسط فراهم کرد تا از دایره رقابت جا نماند. طبیعتا تحقق و شکل‌گیری اقتصاد دانش‌بنیان در عصر پرشتاب کنونی که کارآفرینی مبتنی بر فناوری و به دنبال آن کسب‌ و کارهای دانش‌‌بنیان موتور رشد اقتصادی محسوب می‌شود، به اشتغال پایدار فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها کمک بسزایی خواهد کرد. در این حوزه اقتصاد، نوآوران، صاحبان فکر و طراحان کسب‌ و کار دانش بنیان ، سرمایه‌های اصلی ، موضوع فن‌آفرینی محسوب می‌شوند تا با ایجاد شرکت های دانش‌بنیان، سهم قابل توجهی در توسعه صنایع با فناوری های برتر و ایجاد اشتغال برای دانش‌آموختگان دانشگاهی فراهم کنند.

قانون حمایت از کسب و کار دانش بنیان

قانون حمایت از شرکت ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری ها و اختراعات که در راستای اجرای اصل ۱۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسید، شرکت ها و مؤسسات دانش‌بنیان را شرکت یا مؤسسه‌ای خصوصی یا تعاونی تلقی کرده که به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان به‌ویژه در تولید نرم‌افزارهای مربوط تشکیل می‌شود.

اقتصاد دانش بنیان بخشی از اقتصاد کشور محسوب می‌شود


صنایع داشن بنیان نیز صنایعی هستند که در آن‌ها سطح بالایی از سرمایه گذاری در نوآوری و ابداعات جدید صورت گرفته است.

اما آنچه مبرهن است، اقتصاد دانش بنیان، اقتصادی نیست که در آن صرفا از فناوری‌های سطح بالا استفاده شود، بلکه اقتصادی که در آن، تمامی کسب و کار‌ها و صنایع به فراخور نیاز خود، از توزیع و کاربرد دانش در پیشبرد اهداف خود بهره می‌برند.

کمیته اقتصادی مجمع همکاری اقتصادی آسیا ـ. اقیانوس آرام، اقتصاد دانش بنیان را اقتصادی می‌داند که در آن تولید و توزیع و کاربرد دانش عامل و محرک اصلی رشد اقتصادی و تولید ثروت و اشتغال در همه صنایع است.

طبق این تعریف، اقتصاد دانش بنیان برای رشد و تولید ثروت تنها به تعدادی از صنایع با فن آوری بالا متکی نیست بلکه در این اقتصاد همه صنایع به فراخور نیاز خود از دانش استفاده می‌کنند. بعبارت دیگر، در اقتصاد دانش بنیان، تولید و توزیع و کاربرد دانش در همه صنایع عامل محرک رشد اقتصادی و تولید ثروت و اشتغال است.

نقش اقتصاد دانش بنیان در اقتصاد مقاومتی

چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی علم تا عمل در دولت تدبیر و امید با معرفی برگزیدگان استانی و کشوری به کار خود پایان داد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت از شرکت های دانش بنیان را به عنوان هدف اصلی برپایی جشنواره در نظر گرفته و سعی کرده است با برپایی نمایشگاه و دعوت از دولتمردان، سرمایه گذاران و صاحبان صنایع و بخش تولید برای بازدید از آن، حلقه واسط برای کمک به تجاری سازی ایده های برتر علم و فناوری را به وجود آورد. کمی تامل، بیانگر آن است که در چند سال اخیر اصطلاح ” اقتصاد مقاومتی” توسط مقام معظم رهبری مطرح و سپس به مفهوم رایج مباحث اقتصاد سیاسی تبدیل شده است. در همین راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر این باور است که یکی از رویکردهای مناسب جهت تحقق اقتصاد مقاومتی، رویکرد استراتژیک است که در آن با تحلیل نقاط ضعف و تهدیدزای اقتصاد، مولفه های اقتصاد مقاومتی استخراج می شود. توسعه شرکت های دانش بنیان یکی از راهبردهای مهم و اثرگذار جهت تحقق اقتصاد مقاومتی است.
به باور تمامی کارشناسان در آسیب شناسی اقتصاد ایران در درجه اول باید به وابستگی اقتصاد ایران و بودجه دولت به فروش مواد خام و با ارزش افزوده پایین اشاره کرد. ریشه اصلی این معضل در ضعف دانش و تکنولوژی در این صنعت و شرکت های فعال در این حوزه است که متاسفانه این مسئله باعث شده است نقطه قوتی به نام وجود منابع زیرزمینی به اهرمی برای تحریم و فشار بر اقتصاد ایران تبدیل شود.

چگونه به جام جهانی قطر برویم

چگونه به جام جهانی قطر برویم

انواع ویزای قطر

کشور قطر نیز مانند دیگر کشورهای دنیا دارای انواع مختلفی از ویزا می‌باشد که آن‌ها را محدود به زمان و فعالیت خاصی می‌کند. بنابراین، برای دریافت ویزای قطر ابتدا باید هدف خود را از سفر مشخص نمایید تا بتوانید با توجه به آن، درخواست خود را ارائه دهید. انواع ویزای قطر عبارتند از:

ویزای توریستی:

قطر یک کشور فوق‌العاده برای گردش و تفریح است. هر آن‌چه از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی انتظار داشته باشید، در قطر خواهید یافت. این کشور ثروتمند، هتل‌ها، رستوران‌ها و مراکز خرید و تفریحی بی‌نظیری را نیز در خود جای داده است که بازدید از آن‌ها خالی از لطف نیست. برای سفر به قطر و گشت‌و‌گذار در آن باید ویزای توریستی این کشور را دریافت نمایید. ویزای توریستی قطر 3 ماهه صادر می‌گردد و به گردشگران اجازه یک ماه اقامت در این کشور را می‌دهد.

ویزای تحصیلی:

قطر از لحاظ سطح زندگی در وضعیت فوق‌العاده‌ای به سر می‌برد و شرایط کار و تحصیلی خوبی دارد. بسیاری از دانشگاه‌های معتبر اروپایی و آمریکایی در قطر دارای شعبه هستند و امکان تحصیل را برای علاقه‌مندان فراهم می‌کنند. اگر قصد تحصیل در قطر را دارید باید ابتدا ویزای تحصیلی این کشور را دریافت نمایید. برای دریافت ویزای تحصیلی باید تاییدیه تحصیلی را از مرکز آموزشی موردنظر خود دریافت نموده و به همراه مدارک شناسایی، مدارک تحصیلی، ریز نمرات، گواهی سلامت پزشکی و گواهی عدم سوءپیشینه تحویل دهید.

ویزای کار و تجارت:

کشور قطر برای کار و تجارت نیز بسیار مناسب است و فرصت یک زندگی مرفه و بدون دغدغه را به افراد می‌دهد. البته شما در صورتی می‌توانید ویزای کار دریافت کنید که حرفه و مهارت شما برای کشور قطر مفید باشد یا این‌که سرمایه لازم برای راه‌اندازی یک تجارت را در این کشور داشته باشید. برای این کار ابتدا باید یک دعوت‌نامه از طرف شرکت یا کارفرمایی که در کشور قطر حضور دارد، دریافت کنید و آن را به همراه مدارک دیگر برای اخذ ویزا ارائه دهید. مدارک لازم برای دریافت ویزای کار شامل پاسپورت معتبر، مدارک شناسایی، دو قطعه عکس پرسنلی و گواهی عدم سوءپیشینه است.

ویزای ترانزیت:

در صورتی که قصد عبور از کشور قطر را داشته باشید، باید ویزای ترانزیت این کشور را دریافت کنید. برای دریافت ویزای ترانزیت باید پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار، بلیط رفت‌ و برگشت هواپیمایی قطر و ویزای کشور مقصد را ارائه دهید. این ویزا تنها 96 ساعت اعتبار دارد.

علاوه بر موارد عنوان شده، کشور قطر دارای انواع دیگری از ویزا مانند ویزای خانوادگی و ازدواج، ویزای نمایشگاهی، ویزای دیپلماتیک، ویزای GCC، ویزای همراه دارندگان GCC، ویزای توریستی مشترک برای بازدید از دو کشور قطر و عمان، ویزای توریستی فوری، ویزای بازدید و ویزای مجدد نیز می‌باشد.

زمان برگزاری تور جام جهانی قطر در سال 2022

جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ بیست و دومین جام جهانی است که از ۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ (۳۰ آبان تا ۲۷ آذر ۱۴۰۱) در کشور قطر برگزار خواهد شد.

این اولین باره که کشوری عربی از خاورمیانه میزبانی این مسابقات را برعهده گرفته است. اولین بازی جام جهانی در تاریخ 30 آبان 1401 برگزار خواهد شد و پایان این رویداد 27 آذر سال 1401 می باشد.

گرچه در این تاریخ با برگزاری بازی فینال جام جهانی رسماً خاتمه می یابد ولی تور جام جهانی 2022 قطر بسته به آپشن‌های تفریحی و انتخابی تا چند روز پس از آن بسته به میل شرکت‌کننده ها ادامه خواهد داشت.

انواع بلیت مسابقات فوتبال در جام جهانی قطر کدامند؟

شما سه انتخاب دارید: 1- بلیت‌های تک مسابقه‌ای، 2- سری بلیت‌های چهار استادیومی، 3- سری بلیت‌های خاص تیمی.

بلیت‌های تک مسابقه‌ای که از اسمش مشخص است.

با سری بلیت‌های چهار استادیومی می توانید در یکی از بازی‌های چهار استادیوم مختلف جام جهانی، با انتخاب خاص روزهای مسابقه شرکت کنید.

سری بلیت‌های خاص تیمی برای پیگیری پیشرفت یک تیم است و می‌توانید بسته به میزان اطمینان و اعتمادتان ، گزینه‌هایی را برای سه، چهار یا هفت مسابقه انتخاب کنید. نگران نباشید، شما همچنان می‌توانید در بازی‌هایی که تیم شما «قرار بود» در آن‌ها حضور داشته باشد، حتی اگر حذف شوند، حاضر باشید.

مثلاً ، بلیت TST۷ به شما اطمینان میدهد که برای سه بازی گروهی کشورتان، سپس یک مسابقه مرحله یک‌هشتم نهایی، یک‌چهارم نهایی، نیمه‌نهایی و فینال بلیت دریافت می‌کنید. این گزینه برای شما ۳۲۴۰ پوند (۴۲۸۲ دلار) در رده ۱، ۲۱۸۹ پوند (۲۸۸۴ دلار) در رده ۲، ۱۲۱۴ پوند (۱۵۹۹ دلار) در رده ۳، و ۳۹۵ پوند (۵۲۰ دلار) برای بلیت رده ۴ هزینه در برخواهد داشت.

چگونه به جام جهانی قطر برویم

جام جهانی یک عضو جدایی ناپذیر در زندگی طرفداران فوتبال است! مسابقات جام جهانی یک تورنمنت جهانی فوتبال است که اغلب کشورها در آن شرکت می‌کنند تا شانس خود را برای گرفتن کاپ قهرمانی امتحان کنند. این مسابقات هر چهار سال یک‌بار در یک کشور مختلف برگزار می‌شود که در سال ۲۰۱۸ قرعه به نام کشور قطر افتاد و میزبان مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ کشور قطر خواهد بود. کشور قطر یکی از همسایگان جنوبی ایران و جزو کشورهای حوزه خلیج فارس می‌باشد. این کشور جزو امن‌ترین و ثروتمندترین کشورها از نظر اقتصادی می‌باشد و در حال حاضر در صدد ایجاد ساختارهای لازم برای برگزاری مسابقات وردکاپ ۲۰۲۲ به بهترین نحو ممکن است.

تمامی مسابقات جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در استادیوم‌های نزدیک به پایتخت قطر یعنی شهر دوحه برگزار می‌شوند. به همین منظور این کشور در حال آماده‌سازی و ساخت هتل‌ها و استادیوم‌های جدیدی برای این مسابقات می‌باشد.

برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر خبر خوشی برای ایرانیانی است که می‌خواهند به تماشای مسابقات و تشویق تیم ملی کشور عزیزمان بروند، زیرا دریافت ویزای کشور قطر، یکی از ویزاهای آسان برای ایرانیان است. خصوصا که مقامات قطری از دولت ایران برای برگزاری این مسابقات کمک خواسته‌اند. به همین منظور قصد داریم تا شرایط اخذ ویزا و سفر به قطر در مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ را به همراه هم بررسی کنیم.

سفر به قطر برای جام جهانی | هزینه بلیط رفت‌ و برگشت هواپیما

یکی از اصلی‌ترین هزینه‌های سفر، هزینه بلیط هواپیما است. ایرلاین‌های مختلف ایرانی و خارجی در روزهای مختلف هفته پروازهایی را به سمت دوحه، پایتخت قطر، انجام می‌دهند. پروازها به دو صورت تک مسیر و چند مسیر می‌باشند. پروازهای مستقیم از تهران تقریبا در تمامی روزهای هفته برقرار هستند و اغلب با شرکت هواپیمایی قطر ایرویز (Qatar Airways) انجام می‌شوند. فاصله هوایی تهران تا دوحه ۱,۱۵۸ کیلومتر است و مدت زمان پرواز نیز حدود ۲ ساعت می‌باشد. پروازهای ایران- قطر علاوه بر تهران، در چهار شهر تبریز، مشهد، اصفهان و شیراز نیز برقرار است.

قیمت بلیط هواپیما نیز با توجه به نوع، ساعت پرواز و نوع ایرلاین انتخابی، متفاوت است. علاوه‌بر این، زمان سفر نیز بر روی قیمت بلیط تاثیر دارد. با توجه به گرم بودن آب‌وهوای قطر، تابستان فصل مناسبی برای سفر به این کشور نیست و تعداد گردشگران کاهش می‎‌یابد. از این رو، هزینه بلیط‌ها نیز پائین‌تر از سایر فصل‌ها می‌باشد. بهترین زمان برای سفر به قطر، اوایل پاییز تا اوایل اردیبهشت است.

بازی‌های جام‌جهانی ۲۰۲۲ نیز در اواسط آبان و دقیقا در شلوغ‌ترین و پرمسافرترین حالت قطر برگزار می‎شود و با افزایش قیمت بلیط همراه است. دقت داشته باشید که با توجه به علاقه افراد به بازدید از جام‌جهانی، بلیط‌های قطر خیلی زود خریدای شده و امکان خرید چارتری در لحظات آخر وجود ندارد. بنابراین، اگر تصمیم قطعی برای سفر و حضور در بازی‌های جام‌جهانی  را دارید، خرید بلیط را به تعویق نیندازید و آن را به لحظه آخر موکول نکنید. در غیر این صورت از سفر باز می‌مانید یا مجبورید بلیط‌ها را بالاتر از قیمت اصلی آن خریداری کنید.

همان‌طور که در بالا ذکر کردیم، قطر یکی از همسایگان ایران است که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد. از این رو، این امکان برای ایرانیان وجود دارد که علاوه‌بر هواپیما، با کشتی نیز سفر کنند. برای این کار باید ابتدا خود را به بوشهر برسانید و از آن‌جا از راه دریا به سمت دوحه بروید. هزینه سفر با کشتی پائین‌تر از هواپیما بوده و برای کاهش هزینه‌های سفر پیشنهاد می‎شود.

چرا این یک رویداد خاص است؟

قطر کشوری جوان و کوچک در جنوب خلیج فارس است که به الگویی تمام‌قد از توسعه سریع تبدیل شده است. شاید حتی تا خود سال 2010 نیز کسی نمی‌توانست میزبانی جام جهانی در این کشور را باور کند. کمبود زیرساخت‌ها، گرمای بسیار شدید و مشکلاتی مانند دسترسی ضعیف تماشاچیان، موانع جدی بر سر راه میزبانی قطر بودند. اما در یک غافلگیری بزرگ در 2 دسامبر سال 2010 نام قطر به عنوان میزبان جام جهانی اعلام شد.

از همان ابتدا تور جام جهانی 2022 قطر با آمار ارقام و رویدادهای خاص همراه بود. آخرین جام جهانی است که با فرمت فعلی یعنی 32 تیمی برگزار خواهد شد؛ در جام جهانی 2026 آمریکای شمالی شاهد حضور 48 تیم هستیم. اتفاقی که به عقیده بسیاری از کیفیت جام کاسته و همین باعث شده جام جهانی قطر آخرین جام جهانی باکیفیت فیفا تلقی شود.

قطر، پس از کره و ژاپن، سومین کشور آسیایی است که به این مهم دست یافته است. البته جام جهانی 2002 به طور مشترک بین دو کشور مذکور برگزار شد. پس در عمل این دومین جام جهانی آسیاست. قطر در عین حال اولین کشور خاورمیانه‌ای و عربی است که میزبانی جام جهانی را بدست آورده است.

موضوعی که بیش از پیش برای ما ایرانیان این جام جهانی را جذاب ساخته است. زیرا اساساً تابحال یک رویداد معتبر ورزشی در این سطح، تا این حد به ما نزدیک نبوده است. فرصت طلایی که تور جام جهانی 2022 قطر کمک می‌کند آن را از دست ندهید. یکی دیگر از علل خاص بودن جام جهانی تاریخ برگزاری عجیب و غریب آن است.

ایران و جام جهانی ٢٠٢٢ قطر

جام جهانی قطر علاوه بر فرصتی که به قطر برای رشد و کسب در آمد داده است سبب آن شده است تا ایران نیز بتواند از این فرصت استفاده کند و برای توسعه خود در منطقه تلاش نماید.

مسئولین ایرانی در تلاشند تا بتوانند از کیش به عنوان فرصتی برای کسب درآمد و توسعه گردشگری استفاده کنند و ٣٢ تیم حاضر در جام جهانی ٢٠٢٢ اردوهای امادگی خود را در کیش برگزار نمایند. دولت ایران در تلاش است تا زمین های ورزشی را تجهیز کند و فضا از هر لحاظ برای تمرین و ورزش آماده باشد.

جزیره کیش جاذبه ها و توانایی های زیادی دارد و می تواند محیطی بسیار مناسب برای ورزش و اردو های تیم های ملی در جام جهانی ٢٠٢٢ قطر باشد.

در حال حاضر کیش برای بازی های لیگ برتر مورد استفاده قرار می گیرد اما می توان از آن برای میزبانی ازاردوی تیم های جام جهانی نیز بهره برد و این جزیره می تواند رقیبی برای دبی و یا ابوظبی باشد.

گمرک ایران

کاهش گمرک اجناس در سال 1401

کاهش 90 درصدی مالیات ارزش افزوده کالاهای اساسی وارداتی

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، بر اساس بند «ه» تبصره ۷ – صنعت، معدن و ارتباطات لایحه بودجه ۱۴۰۱، نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی در همه موارد از جمله محاسبه حقوق ورودی، براساس برابری نرخ ارز اعلام شده بانک مرکزی نرخ سامانه مبادله الکترونیک (ای.تی.اس) در روز اظهار و مطابق (۱۴) قانون امور گمرکی است.

در سال ۱۴۰۱ نرخ چهار درصد حقوق گمرکی مذکور در صدر بند (د) ماده (۱) قانون امور گمرکی برای کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و همچنین نهاده‌های کشاورزی و دامی به یک درصد تقلیل می‌یابد.

همچنین نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی در همه موارد از جمله محاسبه حقوق ورودی، بر اساس برابری نرخ ارز اعلام شده بانک مرکزی نرخ سالانه مبادله الکترونیکی در روز اظهار و مطابق ماده ۱۴ قانون امور گمرکی است.

 دولت، ستاد هماهنگی اقتصادی، گمرک و وزارت صمت بررسی این موضوع را در دستور کار خود قرار داده اند.

معاون وزیر اقتصاد اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰ بیش از ۵۳ میلیارد دلار کالا با وزن بیش از ۴۱ میلیون تن وارد کشور شد که با تخصیص ۱۵.۱ میلیارد دلار از منابع ارز ترجیحی و بقیه با ارز آزاد و نیمایی صورت پذیرفته است.

مقدسی بیان کرد: این حجم از واردات در سال قبل در مقایسه با سنوات گذشته و با لحاظ ممنوعیت واردات کالا‌های مصرفی، لوکس وخودرو بیانگر گرایش واردات کشور به سمت تامین کالا‌های اساسی، مواد اولیه و ضروری برای تولید ملی، و نهادینه شدن اصلاحات قیمتی در زنجیره تولید بوده که نویدبخش فصل جدیدی در استحکام و شکوفایی اقتصادی است.

ناظر گمرکات گیلان گفت: در طول هفت ماهه نخست امسال بیش از ۶۸۰ هزار تُن کالای اساسی به ارزش ۲۹۳ میلیون دلار از گمرکات گیلان ترخیص و روانه‌‌ بازار شد.

ابوالقاسم یوسفی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت اظهار داشت: آمار کالاهای ترخیص شده از گمرکات استان در طول هفت ماهه نخست امسال بیش از 680 هزار تُن کالای اساسی به ارزش 293 میلیون دلار بوده و کل کالاهای اساسی‌ متروکه شده در این مدت نیز حدود 22 هزار و 100 تُن بوده است.

به گزارش تسنیم، میزان صادرات غیرنفتی از گمرکات استان گیلان در هفت ماه نخست امسال معادل 537 هزار و 211 تُن کالا به ارزش 327 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی 35 درصد و ارزش دلاری 50 درصد افزایش داشته است.

عمده کالاها و محصولات صادراتی این استان شامل محصولات نباتی، معدنی، صنایع غذایی، محصولات نساجی و پلاستیکی و سایر کالاها بوده که از گمرکات گیلان به کشورهای روسیه، آذربایجان، قزاقستان، گرجستان، افغانستان و عراق صادر شده است.

گمرک ایران

رئیس کل گمرک در تشریح اقدامات صورت گرفته برای ممانعت از شوک قیمتی گفت: به منظور پیشگیری از بروز شوک قیمتی، چهار اقدام در دستور کار قرار گرفته است که نخستین اقدام فارغ از بحث کالا‌های اساسی دارو و تجهیزات پزشکی که در قانون بودجه حقوق گمرکی یک درصد برایشان پیش بینی شده و بعضا معاف از مالیات ارزش افزوده نیز هستند یا حداکثر میزان آن یک درصد است، همکاران ما در وزارت صمت در اقدامی جامع نسبت به کاهش سود بازرگانی تمام کالا‌های قابل ورود به تناسب اهمیت آنها در تولید و نیاز کشور و نیز کاهش تعداد طبقات ماخذ‌ها تلاش می‌کنند که در هفته آتی به تصویب دولت خواهد رسید.

مقدسی در مورد دومین اقدام گفت: از اقدامات مهم دیگر کاهش چشمگیر حقوق گمرکی سایر کالاهاست که در هفته پیش رو با رویکردی کلی و از طریق ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مصوب خواهد شد تا شاهد افزایش‌های نامتناسب قیمت در میزان وجوه متعلق به واردات نباشیم.

رئیس کل گمرک ایران در خصوص سومین اقدام گفت: برای تثبیت در واردات و ایجاد نشدن وقفه در تأمین نیاز‌های کشور و حفظ حقوق واردکنندگان تا انجام اصلاحات لازم و ابلاغ آن به گمرک، انجام محاسبات مانند گذشته خواهد بود.

مقدسی در خصوص چهارمین اقدام اظهار کرد: برای تسهیل تشریفات و تقویت بنیه مالی تولیدکنندگان و واردکنندگان دستورالعمل دریافت ضمانتنامه به گمرکات اجرایی کشور ابلاغ شده است.
جنگ-اوکراین

جنگ اوکراین و روسیه و مهمترین دلایل و عوامل در ایجاد این جنگ

دلایل جنگ اوکراین و روسیه

در جنگ اوکراین و روسیه همه چیز به نظم جهانی در فردای «جنگ جهانی دوم» بر می‌گردد. آلمان مغلوب شده بود و آمریکا، اتحاد جماهیر شوروی، فرانسه و بریتانیا، برندگان جنگ بودند و طبیعی بود که می‌خواستند منافع جنگ را هم میان خود قسمت کنند.

در این میان، آلمان به دو حوزه نفوذ و در عمل به دو کشور مجزا (آلمان شرقی و آلمان غربی) تقسیم شد: اولی تحت نفوذ و انقیاد شوروی و دومی، تحت نفوذ و انقیاد آمریکا. این، همان زمانی هم بود که اختلافات ایدئولوژیک میان آمریکا و شوروی (یا میان دو ایدئولوژی سرمایه‌داری و سوسیالیسم) داشت کم‌کم جهان را به کامِ «جنگ سرد» می‌کشاند

با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در ابتدای دهه ۱۹۹۰ میلادی، آمریکا و متحدان اروپایی این کشور، بلافاصله شروع به گسترش «ناتو» در میان کشورهایی کردند که زمانی اقمار «اتحاد جماهیر شوروی») به حساب می‌آمدند یا دست‌کم، از نظر جغرافیایی، بیش از اندازه به «مسکو» نزدیک بودند.

کشورهایی همچون «مجارستان»، «لهستان»، «رومانی» و «استونی»، همگی در فاصله سال‌های ۱۹۹۹ میلادی تا ۲۰۰۵ میلادی به عضویت «ناتو» درآمدند و «مقدونیه شمالی» هم در سال ۲۰۲۰ عضو «ناتو» شد. همه این‌ها به معنی پیشرویِ «ناتو» به سمت شرق و برای روس‌ها غیرقابل تحمل بود

چرا اوکراین برای روسیه مهم است؟

جنگ اوکراین و روسیه

دلیل اینکه اوکراین برای روسیه اهمیت دارد و جنگ اوکراین و روسیه اتفاق افتاده است این است که این یک منطقه امنیتی است و پیوستن اوکراین به ناتو می تواند یک تهدید را برای روسیه در مرزهایش به وجود آورد زیرا با پیوستن اوکراین به ناتو میزبان موشک ها و نیروهای ناتو خواهد شد.

روسیه به شدت مخالف این مسئله است که اوکراین بخشی از ناتو باشد و این درخواست های امنیتی را برای ایالات متحده آمریکا فرستاده است

مورد بعدی این است که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را به عنوان بزرگترین فاتحه ژئوپلیتیک قرن توصیف کرده است. روسیه از جدا شدن جمهوری های سابق از مسکو خوشحال نیست. این کشورها دارای میلیون‌ها نفر از مردم روس زبان هستند که در اوکراین، لیتوانی و قزاقستان تحت کنترل دولت های غیر روسی قرار دارند. همچنین پوتین به دنبال احیای عظمت سابق اتحاد جماهیر شوروی است برای همین طبیعی است که در راستای تلاش های روسیه برای احیای عظمت سابق این کشور توجه ویژه ای به همسایگان خود داشته باشد و سعی کند که در این کشورها نفوذ بکند

دهمین روز جنگ اوکراین و روسیه/ سومین شهر اوکراین در آستانه سقوط

جنگ میان اوکراین و روسیه

جنگ اوکراین و روسیه در حالی امروز شنبه وارد دهمین روز شد که ارتش اوکراین اعلام کرده است که حملات نیروهای روسیه به کی‌یف و خارکیف – دومین شهر بزرگ این کشور – ادامه دارد. شهردار ماریوپل نیز تایید کرد که روس‌ها این شهر و بندر استراتژیک آن را در دریای “آزوف” در جنوب اوکراین محاصره کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، جنگ روسیه علیه اوکراین امروز شنبه وارد دهمین روز خود شد. یک مقام اطلاعاتی غربی گفته روس‌ها آماده بمباران شهرهای اوکراین تا زمان تسلیم هستند.همچنین شهردار ماریوپل از محاصره بندر این شهر توسط روس‌ها خبر داد به موازات آن، مقامات کی‌یف تاکید کردند که اخباری از درگیری در خیابان‌های شهر “سومی” گزارش شده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و دبیرکل ناتو باوجود درخواست‌های مکرر ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین برای اعلام منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین، با این اقدام مخالفت کردند.

نیروهای روسیه روز جمعه کنترل نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در جنوب اوکراین که بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا محسوب می‌شود را به دست گرفتند و در حال تنگ‌تر کردن حلقه محاصر کی‌یف، پایتخت اوکراین‌اند. زلنسکی، پوتین را به تروریسم هسته‌ای متهم کرده است و درخواست‌های مکرر او از رییس‌جمهوری روسیه برای مذاکره رو در رو بدون پاسخ مانده است.

در حالی که در دور دوم گفت‌وگوهای صلح هیات‌های روسیه و اوکراین بر سر ایجاد کریدور امن برای خروج غیرنظامیان از اوکراین توافق شده، هنوز تاریخ برگزاری سومین‌ دور گفت‌وگوها روشن نیست

جنگ اوکراین و روسیه چطور تمام می‌شود؟

در میان فضای مه‌آلود جنگ اوکراین و روسیه، دیدن راه پیش رو دشوار است. اخبار میدان جنگ، سروصداهای دیپلماتیک، احساسات سوگواران و آوارگان، همه اینها می‌تواند طاقت فرسا باشد. پس بیایید لحظه‌ای عقب بایستیم و ببینیم درگیری در اوکراین چگونه ممکن است به پایان برسد.سناریوهای احتمالی که سیاستمداران و برنامه‌ریزان نظامی در دست بررسی‌ دارند کدام‌اند؟ کم‌اند آن‌ها که می‌توانند آینده را با اطمینان پیش‌بینی کنند، اما بعضی از نتایج احتمالی به قرار زیرند و بیشترشان چشم‌انداز امیدبخشی ندارند.

جنگ کوتاه

بنا بر این سناریو، روسیه عملیات نظامی خود را تشدید می‌کند. حملات توپخانه‌ای و موشکی به سراسر اوکراین، شامل اهداف نظامی و غیرنظامی، انجام می‌شود حملات سایبری گسترده سراسر اوکراین را در بر می‌گیرد و زیرساخت‌های ملی کلیدی را هدف قرار می‌دهد. منابع انرژی و شبکه‌ای ارتباطی قطع می‌شوند.رئیس‌جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی یا ترور می‌شود یا به غرب اوکراین یا حتی خارج از کشور فرار می‌کند تا دولتی در تبعید ایجاد کند. ولادیمیر پوتین اعلام پیروزی می‌کند و برخی از نیروها را خارج می‌کند و به اندازه کافی نیرو برای حفظ تسلطش باقی می‌گذارد هزاران پناهجو همچنان به غرب فرار می‌کنند.

 اوکراین مانند بلاروس “دولت متکی” به مسکو می‌شود این نتیجه به هیچ وجه غیرممکن نیست، اما به تغییر عوامل مختلفی بستگی دارد: نیروهای روسی عملکرد بهتری داشته باشند، تعداد بیشتری از این نیروها مستقر شوند، و روحیه جنگندگی فوق العاده اوکراین از میان برود. آقای پوتین ممکن است به تغییر رژیم در کی‌یف دست یابد و به ادغام و الحاق اوکراین با غرب پایان دهد. اما هر دولت طرفدار روسیه، نامشروع و در برابر شورش آسیب پذیر خواهد بود. چنین نتیجه‌ای ناپایدار باقی می‌ماند و احتمال وقوع مجدد درگیری زیاد خواهد بود.

جنگ طولانی

شاید احتمال تبدیل شدن جنگ اوکراین و روسیه به جنگی طولانی بیشتر باشد. چه بسا نیروهای روسی به دلیل روحیه ضعیف، تدارکات ناکافی و رهبری نامناسب دچار مشکل شوند.شاید تسلط نیروهای روسی بر شهرهایی مانند کی‌یف که مدافعان آن خیابان به خیابان می‌جنگند، بیشتر زمان ببرد. محاصره‌ای طولانی در پی بیاید. این جنگ شباهت‌هایی به کشاکش‌های طولانی و بی‌رحمانه روسیه در دهه ۱۹۹۰ برای تصرف و تخریب گسترده گروزنی، پایتخت چچن دارد.و حتی اگر نیروهای روسی تا حدودی در شهرهای اوکراین حضور پیدا کنند، چه بسا برای حفظ تسلطشان با مشکل مواجه شوند.

شاید روسیه نتواند نیروهای کافی برای پوشش چنین کشور پهناوری فراهم کند. نیروهای دفاعی اوکراین ممکن است خیزشی اثرگذار إیجاد کنند با انگیزه‌ فراوان و حمایت مردم محلی. غرب به ارایه سلاح و مهمات ادامه دهد. و سپس، شاید پس از سال‌ها، با شاید رهبری جدید در مسکو، نیروهای روسی سرانجام اوکراین را ترک کنند، سر افکنده و خون‌آلود، درست همانطور که پیشینیانشان در سال ۱۹۸۹ پس از یک دهه جنگ افغانستان را ترک کردند.

جنگ اروپایی

آیا ممکن است که جنگ اوکراین و روسیه به خارج از مرزهای اوکراین سرایت کند؟

پوتین می‌تواند با اعزام نیرو به جمهوری‌های شوروی سابق مانند مولداوی و گرجستان که بخشی از ناتو نیستند، به دنبال بازپس‌گیری بخش‌های بیشتری از امپراتوری سابق باشد. یا ممکن است فقط اشتباه محاسباتی و تشدید درگیری رخ دهد.آقای پوتین می‌تواند اعلام کند که تدارکات تسلیحات غربی برای نیروهای اوکراینی یک اقدام تجاوزکارانه است که باید تلافی شود. او ممکن است تهدید کند که نیروهایی را به کشورهای بالتیک – که اعضای ناتو هستند – مانند لیتوانی اعزام می‌کند تا دالانی زمینی با منطقه ساحلی کالینینگراد روسیه ایجاد کند.

این اقدام فوق‌العاده خطرناکی خواهد بود و خطر جنگ با ناتو را به همراه خواهد داشت.بر اساس ماده ۵ منشور اتحاد نظامی، حمله به یک عضو حمله به همه است. اما اگر آقای پوتین احساس کند این تنها راه نجات رهبری اوست، ممکن است چنین خطری را به جان بخرد.شاید اگر در اوکراین رو به شکست باشد، وسوسه شود که به درگیری شدت ببخشد.اکنون می‌دانیم که رهبر روسیه مایل است هنجارهای دیرینه بین‌المللی را زیر پا بگذارد. همین منطق را می‌توان در مورد استفاده از سلاح‌های هسته‌ای نیز به کار برد. این هفته، آقای پوتین نیروهای هسته‌ای خود را در سطح بالاتری از آمادگی قرار داد.اکثر تحلیلگران تردید دارند که معنایش استفاده محتمل یا قریب الوقوع از سلاح هسته‌ای باشد. اما این یادآوری بود که دکترین روسیه اجازه استفاده احتمالی از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی را در میدان نبرد می‌دهد.

راه حل دیپلماتیک

آیا به رغم تمام همه این‌ها ممکن است هنوز یک راه حل دیپلماتیک وجود داشته باشد؟
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، گفت: “الآن تفنگ‌ها سخن می‌گویند، اما مسیر گفت‌وگو باید همیشه باز بماند.”
قطعا گفتگو ادامه دارد.امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه با پوتین تلفنی گفتگو کرده است. دیپلمات‌ها می‌گویند که شاخک‌های سنجش وضعیت تا خود مسکو گسترش یافته‌اند. و در کمال تعجب، مقامات روسیه و اوکراین برای گفتگو در مرز با بلاروس با یکدیگر دیدار کرده‌اند. شاید پیشرفت چندانی نکرده باشند. اما به نظر می‌رسد پوتین، با موافقت با مذاکرات، حداقل امکان آتش‌بس از طریق مذاکره را پذیرفته است.
سوال کلیدی این است که آیا غرب می‌تواند آنچه را که دیپلمات‌ها از آن به عنوان “راه فرعی” یاد می‌کنند، که اصطلاح آمریکایی برای خروج از یک بزرگراه اصلی است، ارائه دهد. دیپلمات‌ها می‌گویند مهم است که رهبر روسیه بداند برای لغو تحریم‌های غرب چه چیزی لازم است تا حداقل یک توافق آبرومندانه ممکن باشد.

جنگ اوکراین و روسیه

سرنگونی پوتین

جنگ میان اوکراین و روسیه

و خود ولادیمیر پوتین چطور؟ هنگامی که تهاجم خود را آغاز کرد، اعلام کرد: “ما برای هر نتیجه‌ای آماده هستیم.”

اما اگر این نتیجه از دست دادن قدرتش باشد چه؟ ممکن است غیر قابل تصور به نظر برسد. ولی جهان در روزهای اخیر تغییر کرده است و اکنون به چنین چیزهایی فکر می‌شود.پروفسور لارنس فریدمن، استاد بازنشسته مطالعات جنگ در کالج کینگز لندن، این هفته نوشت: “اکنون به اندازه کی‌یف احتمال تغییر رژیم در مسکو وجود دارد.”

چرا ممکن است این حرف را بزند؟ خب، شاید آقای پوتین دنبال جنگی فاجعه‌بار باشد. هزاران سرباز روسی کشته می‌شوند. تحریم‌های اقتصادی گزندشان را می‌رسانند. آقای پوتین حمایت مردمی را از دست می‌دهد. چه بسا خطر انقلابی مردمی پیش بیاید.او از نیروهای امنیتی داخلی روسیه برای سرکوب این مخالفت استفاده می‌کند. اما سرکوب ناکام می‌ماند و باعث ضدیت شماری کافی از نخبگان نظامی، سیاسی و اقتصادی روسیه با او می‌شود.

غرب به صراحت می‌گوید که اگر پوتین برود و یک رهبر میانه‌روتر جایگزین او شود، روسیه شاهد لغو برخی تحریم‌ها و احیای روابط عادی دیپلماتیک خواهد بود. کودتای خونینی اتفاق می‌افتد و پوتین بیرون انداخته می‌شود. باز هم، این ممکن است در حال حاضر محتمل به نظر نرسد. اما ناموجه نیست که افرادی که از حکومت پوتین منفعت برده‌اند دیگر باور نداشته باشند که او بتواند از منافع‌شان دفاع کند.

مالیات جدید بر ملک

مالیات جدید بر ملک

طرح مالیات بر عایدی سرمایه چیست ؟

اگر فردی طلا، ارز، مسکن و خودرو خریداری و سپس اقدام به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله، بخشی را به عنوان مالیات پرداخت کند. مالیات جدید بر ملک پیش از این نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی طرحی را با عنوان طرح مالیات بر عایدی سرمایه تقدیم هیات رییسه مجلس کردند. که سرانجام پس از کش و قوس‌های بسیار، کلیات این طرح به تصویب رسید. ما در این مقاله مالیات جدید بر ملک را مورد بررسی قرار می دهیم.

مالیات بر عایدی سرمایه یکی از پایه‌های مالیاتی است که اگرچه می‌تواند به افزایش منابع عمومی بیانجامد اما عمدتاً کارکرد تنظیم‌گری داشته باشد. همچنین می‌تواند با تضعیف فعالیت‌های غیرمولد و کاهش انگیزه‌های سوداگرانه نقش موثری در تنظیم بازارهای مختلف از جمله مسکن، خودرو، طلا و ارز ایفا کند. در همین راستا طرح قانون مالیات بر عایدی سرمایه با هدف حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری مولد، کاهش نوسانات بازارهای دارایی همچنین جلوگیری از افزایش قیمت ناگهانی این بازارها پیشنهاد شد.

چه دارایی‌هایی مشمول مالیات می‌شوند؟

طبق این طرح، مازاد ارزش دارایی در زمان انتقال آن نسبت ارزش تملکش، عایدی سرمایه محسوب می شود. هر نوع نقل و انتقال دارایی‌های زیر در زمان انتقال در کلیه مناطق کشور از جمله مناطق آزاد تجاری اقتصادی و ویژه اقتصادی مشمول مالیات می‌شود:

۱) املاک با انواع کاربری و حق واگذاری محل

۲) انواع وسایل نقلیه موتوری زمینی

۳) طلا، شمش طلا، طلای آب شده، زیورآلات از جنس طلا، پلاتین و جواهر آلات

۴) انواع ارز خارجی

چه دارایی‌هایی معاف از مالیات بر سرمایه هستند؟

مالیات

همچنین، اولین انتقال املاک نوساز و نیمه ساخت، انتقال باغ‌ها و زمین‌های زراعی بیرون از حریم شهری، انتقال بلاعوض به والدین، همسر دائم و فرزندان بالای ۱۸ سال و اعطای وکالت به آن‌ها،مشمول پرداخت مالیات مذکور نمی‌شوند. همچنین انتقال ترکه به صورت ارث یا وصیت، انتقال بمنظور وقف با تأیید سازمان اوقاف امور خیریه و انتقال قهری املاک مسکونی نیز معاف از مالیات می باشند.

علاوه براین، هرگونه ارز انتقال یافته از خارج از کشور که منشأ آن به تأیید بانک مرکزی رسیده باشد، به خصوص ناشی از صادرات، در صورتی که عرضه آن در مهلت قانونی مقرر به تأیید بانک مرکزی رسیده باشد، از این مالیات معاف است.

نحوه محاسبه مالیات جدید بر ملک به چه صورت است ؟

همچنین صاحبان خانه‌های لوکس که ارزش آن‌ها بیش از ۱۰ میلیارد تومان باشد باید تا بهمن سال جاری مالیات بپردازند. بر این اساس، نرخ مالیات سالانه این خانه‌های لوکس نیز به شرح زیر است:
۱- نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد تا ۱۵ میلیارد تومان؛ یک در هزار
۲- نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد تا ۲۵ میلیارد تومان؛ دو در هزار
۳- نسبت به مازاد ۲۵ میلیارد تا ۴۰ میلیارد تومان؛ سه در هزار
۴- نسبت به مازاد ۴۰ میلیارد تا ۶۰ میلیارد تومان؛ چهار در هزار
۵-نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان به بالا پنج در هزار

از سوی دیگر، واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان به‌عنوان «واحد خالی» شناسایی شوند. از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره به شرح زیر خواهند شد:
سال دوم- معادل یک دوم مالیات متعلقه
سال سوم- معادل مالیات متعلقه
سال چهارم و به بعد- معادل یک و نیم (۱.۵) برابر مالیات متعلقه

نحوه محاسبه مالیات بر عایدی سرمایه در بازار مسکن براساس مدت زمان نگهداری، در سال اول ۴۰ درصد، سال دوم ۳۷ درصد و سال سوم ۳۴ درصد است. همچنین، در سال‌های چهارم، پنجم و ششم نگهداری مسکن به ترتیب باید معادل ۳۱، ۲۸ و ۲۵ درصد از سود حاصل شده از فروش آن خانه مالیات پرداخته شود.

علاوه براین، نحوه محاسبه مالیات بر عایدی سرمایه در بازار مسکن براساس مدت زمان نگهداری، در سال هفتم ۲۲ درصد، سال هشتم ۱۹ درصد و سال نهم ۱۶ درصد است.

از سوی دیگر، در سال‌های دهم، یازدهم و دوازدهم نگهداری مسکن به ترتیب باید معادل ۱۳، ۱۰ و ۷ درصد از سود حاصل شده از فروش آن خانه مالیات پرداخته شود. که از سال دوازدهم به بعد نگهداری مسکن نرخ مالیات بر عایدی سرمایه ۴ درصد خواهد بود.

مالیات

مالیات بر عایدی سرمایه کافی نیست !

بنابراین، با اجرای مالیات از عایدی سرمایه، اگر یک فرد خانه‌، طلا، ارز و یا خودرویی را خریداری و سپس براساس زمان تملک اقدام به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله، بخشی را به عنوان مالیات پرداخت کند. که از این طریق تقاضای سوداگرایانه و دلالی کنترل می‌شود تا بازارهای مسکن، طلا، ارز و خودرو از حالت سرمایه محور بودن به مصرف متقاضیان نیازمند تغییر کند.

البته تنها اجرای مالیات بر عایدی سرمایه نمی‌تواند دلالان را از بازارهای کشور حذف کند و آن‌ها کنترل و به ثبات برساند. بلکه در کنار این مالیات باید سیاست و ساختارهای کلان اقتصادی هم اصلاح شود.