مالیات حقوق 1401

تصویب مالیات پلکانی برای حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۱ به نفع حقوق‌های پایین

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مجلس مصوبه این کمیسیون در خصوص مالیات بر حقوق ها را تشریح کرد.

به گزارش شناسنامه قانون به خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مجلس با اشاره به مصوبه امروز نمایندگان در خصوص مالیات بر حقوق ها گفت: براساس مصوبه لحظاتی پیش کمیسیون تلفیق دستمزدهای تا ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان از مالیات معاف شدند.

وی ادامه داد: مالیات حقوق های بین ۵ میلیون و ۶۰۰ تا ۱۵ میلیون تومان، ۱۰ درصد و از ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان، ۱۵ درصد و از ۲۵ تا ۳۵ میلیون تومان، ۲۰ درصد تعیین شد.

زارع تاکید کرد: حقوق های بیشتر از ۳۵ میلیون تومان نیز مشمول ۳۰ درصد مالیات می‌شوند باید توجه شود این مالیات‌ها شامل مابه‌التفاوت هر پلکان می‌شود.

مالیات‌ها در بودجه ۱۴۰۱ چقدر زیاد شد؟

براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درآمدهای دولت شامل دو دسته کلی مالیات و درآمدهای غیرمالیاتی است. در لایحه بودجه سال 1401 درآمدهای مالیاتی 62 درصد رشد داشته و به حدود 527 هزار میلیارد تومان رسیده است که با تعدیل تورمی این رقم به 16 درصد کاهش می‌یابد.

بخش درآمدهای مالیاتی خود شامل مالیات برشرکت‌ها (127 هزار میلیارد تومان)، مالیات بردستمزد کارمندان دولت (24 هزار میلیارد تومان)، مالیات دستمزد کارکنان بخش خصوصی (23 هزار میلیارد تومان)، مالیات مشاغل و اصناف (33 هزار میلیارد تومان)، سایر مالیات‌های بردرآمد (چهار هزار میلیارد تومان)، مالیات برثروت (27 هزار میلیارد تومان)، مالیات بر واردات (78 هزار میلیارد تومان)، مالیات ارزش افزوده (149 هزار میلیارد تومان)، مالیات ارزش افزوده برای بهداشت و درمان (37 هزار میلیارد تومان) و سایر مالیات کالا و خدمات (مالیات سیگار، عوارض خروج، نقل و انتقال خودرو و …) (18 هزار میلیارد تومان) می‌شود.

مالیات حقوق در سال۱۴۰۱ چقدر است؟

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از  ایسنا، طبق پیش بینی صورت گرفته در لایحه بودجه سال آینده سقف معافیت مالیاتی ۶۰ میلیون تومان در سال پیش بینی شده است.

براین اساس حقوق کارکنان در هر ماه تا پنج میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف است.

مالیات بر درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی شامل حقوق و مزایای مستمر و غیرمستمر و سایر پرداختی‌ها و کارانه به استثنای عیدی پایان سال خواهد شد.

بر این اساس نحوه پرداخت مالیات به این ترتیب است که نسبت به مازاد ۶۰ میلیون تومان در سال تا ۱۲۰ میلیون تومان ۱۰ درصد، نسبت به مازاد ۱۲۰ میلیون تا ۲۴۰ میلیون تومان ۱۵ درصد و نسبت به مازاد ۲۴۰ میلیون تومان تا ۲۰ درصد مشمول مالیات خواهد شد.

با افزایش 60 درصدی هم عقب ماندگی مزدی سالهای دور کارگران جبران نمی شود

به گفته نماینده کارگران در شورای عالی کار، اگر پایه حقوق کارگران ۶۰ درصد هم افزایش داده شود، عقب ماندگی مزدی سالهای دور کارگران را جبران نمی کند.

وی گفت: در سالهای قبل کارفرمایان اصرار داشتند که مطابق افزایش حقوق کارمندان دولت در خصوص حداقل مزد کارگران اقدام شود حال که کمیسیون تلفیق افزایش ۶۰ درصدی را برای حداقل حقوق کارمندان لحاظ کرده است، انتظار داریم شرکای اجتماعی نیز در شورای عالی کار کمتر از این میزان را برای کارگران تصویب نکنند.

ابوی افزود: حداقل حقوق کارمندان امسال سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و کارگران دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود که یک میلیون تومان فاصله را نشان می دهد؛ یعنی یک میلیون تومان عقب افتادگی مزدی با کارمندان در حداقل حقوق داریم. البته نمی گوییم در بحث تطبیق، کارگران و کارمندان را با هم تطبیق بدهند چون ساز و کارش متفاوت است ولی انتظار داریم که این فاصله و اختلاف یک میلیون تومانی پوشش داده شود.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در پایان خاطرنشان کرد: شورای عالی کار صرفنظر از افزایش ۶۰ درصدی در پایه حقوق کارگران باید درصدی هم بابت عقب افتادگی مزدی کارگران درنظر بگیرد تا فاصله بین تورم و سبد معیشت کارگران برای سال آینده کاهش یابد.

مالیات چیست؟

یکی از ابزارهای کسب درآمد دولت‌ها در همه جای دنیا، مالیات‌ها هستند. در ایران سازمان امور مالیاتی کشور، مالیاتی را از شرکت‌ها، مؤسسات و سازمان‌های کوچک، متوسط و بزرگ اخذ می‌کند. همچنین دولت مالیات‌های گوناگونی را از افراد هم می‌گیرد. در صورتی که فرد، مؤسسات، سازمان‌ها و شرکت‌ها نتوانند مالیات مورد نظر و تصویب شده را بپردازند، یا به هر دلیلی از پرداخت آن سر باز بزنند، مورد جریمه و مجازات قانونی قرار می‌گیرند. برای جرایم مالیاتی همچنین مجازات بسیار سختی در نظر گرفته شده است که اگر یک وکیل مالیاتی مناسب و متخصص نداشته باشید، عقوبت سختی در انتظارتان خواهد بود. به هر حال مالیات‌ها در سرتاسر دنیا گرفته می‌شوند و یک اهرم مالیاتی برای دولت‌هایی هستند که تلاش می‌کنند بخشی از هزینه‌های ناشی در کشور را به کمک این مالیات‌ها پرداخت کنند.

حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۱ چقدر خواهد بود؟

جزئیات نشان می‌دهد که در سال ۱۴۰۱ میزان دریافتی افراد به صورت پلکانی از ۵ درصد تا ۲۹ درصد افزایش خواهد داشت و به این ترتیب درصد افزایش حقوق برای تمام افراد یکسان نخواهد بود. به این ترتیب و براساس بودجه سال ۱۴۰۱ حقوق افرادی که از متوسط حقوق کمتر می‌گیرند از حقوق افرادی که از متوسط بیشتر می‌گیرند، بیشتر رشد خواهد داشت و نتیجه آن این است که فاصله حقوق برای تمام افراد کم خواهد شد و دیگر شاهد شکاف حقوق و دستمزد میان کارکنان نخواهیم بود.

براساس مصوبه امروز کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، پزشکان عمومی و متخصص، آموزگاران و دبیران در مقاطع ابتدایی و راهنمایی شاغل در مناطق روستایی و عشایری کشور تا سقف ۲۰ میلیون تومان معاف از پرداخت مالیات شدند.

سخنگوی‌ کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ با اشاره به مصوبه کمیسیون درباره افزایش حقوق سربازان گفت: به موجب تصمیم اعضای کمیسیون تلفیق لایحه بودجه حقوق سربازان وظیفه مجرد مشغول در مناطق غیرعملیاتی حداقل ۶۰ درصد، حقوق سربازان وظیفه مجرد مشغول در مناطق عملیاتی حداقل ۷۵ درصد و حقوق سربازان متاهل ۹۰ درصد حداقل حقوق کارکنان نیروهای مسلح مبتنی بر قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می‌شود که با توجه به تحصیلات و درجات آنان توسط ستاد کل تهیه می‌شود. همچنین مشمولین خدمت وظیفه عمومی اجرای فوق‌العاده های ماده ۵۰ قانون خدمت وظیفه عمومی نیز کماکان برقرار خواهد بود.

راهبرد سیاست مالیاتی جدید

احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصاد و دارایی روز گذشته درخصوص افزایش درآمدهای مالیاتی در بودجه سال۱۴۰۱ رفع ابهام کرد. او در این خصوص تاکید کرد که کسبه، حقوق بگیران و فعالان اقتصادی که به‌صورت شفاف و عادلانه مالیات می‌پردازند، نگران افزایش درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه سال آینده نباشند. افزون بر این، وزیر اقتصاد در حاشیه مراسم رونمایی از خدمات ارزی بانک ملی بیان کرد که استراتژی و راهبرد وزارت اقتصاد، فقط کاهش فرارهای مالیاتی و شناسایی مودیانی است که تاکنون شناسایی نشده بودند و مالیات خود را نمی‌پرداختند. او در ادامه تصریح کرد که در جهان نیز درصد کمی از افراد هستند که بیشترین درآمدها، تراکنش‌ها و استفاده اقتصادی را دارند و عمده درآمدهای مالیاتی دولت از آن قشر حداقلی به‌وسیله ارائه تسهیلات بیشتر و کاهش فشار بر سایر اقشار تامین می‌شود. خاندوزی در پایان اشاره کرد که دولت سیزدهم پس از ۲۰سال پیشنهاد داد که نرخ مالیات بر تولیدکنندگان به میزان ۵درصد کاهش یابد. بنابراین راهبرد ما کاهش فشار بر بخش‌های تولیدی و شفاف اقتصادی است.

مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۰ چقدر است

مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۰ چقدر است

مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۰ چقدر است

فرمول میزان مالیات دستگاه و شیوه محاسبه مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۰ چقدر است: مثل نحوه محاسبه مالیات مشاغل بوده لذا روش و فرمول خاصی وجود ندارد. این کار نیز توسط ممیزان اداره مالیات انجام می شود و هیچ ارتباطی به شرکت صادر کننده کارت خوان و وزارت صمت و بانک مرکزی ندارد.

محاسبه مالیات کارت خوان و دستگاه پز در سال ۱۴۰۰ شمسی به بعد، بر اساس قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان که در سال نود و هشت به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، انجام می شود. بر اساس ماده یازدهم این قانون، هر دارنده دستگاه کارت خوان، باید شناسه یکتا از سازمان امور مالیاتی گرفته و پس از دریافت شناسه یکتا، همه تراکنش هایی که انجام می شود، بررسی شود و همه تراکنش ها، فعالیت شغلی محسوب می شود.

لذا این اطلاعات تراکنش ها از طریق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به سازمان امور مالیاتی ارسال می شود. هوشمند شدن سیستم های مالیاتی کشور سبب شده تا از اواخر دهه نود هجری شمسی، فعالیت اخد مالیات بر درآمد مشمولان مالیاتی، سریع تر و آسان تر شود.

اتصال دستگاه های پز بانکی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تایید نشده باشد به سیستم بانکی کشور و سیستم پرداخت کشور ممنوع است. چه اینترنتی باشد چه غیر اینترنتی. بانک مرکزی بایستی مشخصات دارندگان دستگاه های پز که شناسه یکتا نداشته و در سازمان امور مالیاتی، پرونده ندارند، به سازمان امور مالیاتی اعلام تا بر اساس قانون، به مجازات درجه شش قانون مجازات اسلامی محکوم شوند.

اگر دارنده دستگاه پز و دستگاه کارت خوان هستید، به منظور تشکیل پرونده مالیاتی در سایت سازمان مالیاتی و دریافت کد اقتصادی، اقدامی انجام ندهید، مالیاتی که بر اساس داده های دستگاه کارت خوان محاسبه می شود، باید پرداخت شود. همه جریمه های مربوط به عدم تشکیل پرونده مالیاتی و عدم ثبت اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر، شامل این افراد نیز می گردد.

ثبت مالیاتی دستگاه کارتخوان

در بخش قبل به این موضوع پرداختیم که مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۰ چقدر است و چگونه باید توسط دارندگان این دستگاه ها باید پرداخت شود. همان طور که گفتیم، کسانی که دارای مشاغل خاصی بوده و از دستگاه های پوز استفاده می کنند و هم زمان در سامانه مالیاتی هم ثبت نام کرده اند، نیازی به پرداخت مالیات جداگانه برای این دستگاه ها نخواهند داشت. در واقع مالیات آن ها تنها شامل همان مالیاتی است که برای مشاغل شان می پردازند. اما افرادی که این دستگاه ها را دارند اما در سامانه مالیاتی ثبت نام شان را انجام نمی دهند، علاوه بر مالیاتی که برای مشاغل خود باید بپردازند، باید مالیات دستگاه پوز را هم متقبل شوند. بنابراین یک هزینه اضافی روی دست آن ها گذاشته می شود. از طرف دیگر، امکان جریمه شدن این افراد هم وجود خواهد داشت. به همین دلیل، ثبت نام در سامانه ی مالیاتی برای همه دارندگان این گونه دستگاه ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

با توجه به اهمیت این موضوع، در این بخش نحوه انجام این کار را برای شما توضیح می دهیم تا به راحتی بتوانید به این سامانه وارد شده و ثبت نام خود را با استفاده از کد یکتا دستگاه پوزتان انجام دهید. جهت ثبت نام در سامانه مربوط به مالیات دستگاه پوز باید اقدامات زیر را به صورت پیوسته و مرحله به مرحله انجام دهید:

7- در ادامه وارد صفحه جدیدی خواهید شد که باید اطلاعات لازم جهت ورود به سامانه مالیات دستگاه پوز را وارد نمایید. در ابتدا باید کد امنیتی موجود در این قسمت را در جایگاه خود قرار دهید. سپس نوع مودی مالیاتی را از بین گزینه های موجود انتخاب کنید. نوع مودی مالیاتی می تواند حقیقی، حقوقی، تبعه خارجی و یا تشکل قانونی باشد. بسته به صاحب امتیاز دستگاه پوز، باید این مورد به درستی تعیین گردد. بعد از آن هم بسته به نوع مودی، باید شماره ملی، شناسه ملی یا کد فراگیر اتباع خارجی در کادر بعدی قرار داده شود. در نهایت گزینه «ورود به ثبت نام» که در پایین این پنجره قرار گرفته است را کلیک کنید.

8- در مرحله بعدی ثبت نام سامانه مالیاتی وارد صفحه ای به شکل زیر خواهید شد. در این بخش هم چند گزینه مختلف برای شما قرار داده شده است. بر روی گزینه «پیش ثبت نام جدید» در این قسمت کلیک کرده تا وارد مراحل بعدی ثبت نام شوید.

9- سپس وارد بخش مربوط به پیش ثبت نام می شوید و در قسمت سمت راست صفحه باید نوع ثبت نام را مشخص نمایید. نوع ثبت نام می تواند «ثبت نام انفرادی یا بدن شریک» یا «مشارکت با حداقل یک شرکت» باشد. بعد از این که نوع ثبت نام در سامانه مالیات دستگاه کارتخوان را انتخاب کردید، در ادامه کد پستی اقامتگاه قانونی تان را هم به درستی وارد کنید. سپس شماره تلفن همراه را هم در کادر مربوط به خود در این قسمت قرار داده و کد امنیتی را در جایگاه مشخص شده قرار دهید. در نهایت بر روی گزینه «پیش ثبت نام جدید» کلیک کنید.

10- در ادامه وارد مراحل ثبت نام می شوید و در هر مرحله باید اطلاعات لازم را با دقت وارد کنید. در صورتی که تمام مراحل ثبت نام را با درستی طی کرده باشید، یک نام کاربری و رمز عبور بر روی شماره موبایل شما ارسال خواهد شد. این موضوع نشان از موفقیت آمیز بودن ثبت نام شما خواهد داشت. در ادامه می توانید با استفاده از این نام کاربری و رمز عبوری که به شما داده شده است، نسبت به ورود و ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اقدام نمایید. پس این موارد را با دقت نگه داری نمایید.

1- ابتدا آدرس اینترنتی سامانه مالیاتی یعنی tax.gov.ir را در مرورگر خود قرار داده و سرچ نمایید. سعی کنید برای ثبت نام در این سامانه از سیستم های کامپیوتری مانند رایانه و لپ تاپ استفاده کنید تا حین ثبت نام یا در مراحل بعد با مشکل مواجه نشوید.

2- بعد از این که نشانی بالا را در سیستم تان جست و جو کردید، اولین سایت بالا آمده با همین آدرس در لیست نتایج گوگل را انتخاب کرده و به آن وارد شوید.

3- در ادامه به صفحه اصلی سامانه مالیات دستگاه کارتخوان وارد شده و امکان انجام ثبت نام از این طریق برای تان فراهم خواهد بود.

4- با استفاده از کشو موجود در سمت راست صفحه کمی به سمت پایین آن حرکت نمایید. کمی پایین تر گزینه های متعددی را در این سامانه مشاهده می کنید که هر کدام از آن ها خدمات مختلفی را به شما ارائه می کنند. جهت انجام ثبت نام، گزینه «پیش ثبت نام و ثبت نام الکترونیک» که به عنوان اولین گزینه در قسمت بالا و سمت راست این بخش قرار گرفته است را انتخاب نمایید.

5- در مرحله بعد وارد صفحه جدیدی می شوید که توضیحات کاملی در مورد روش ثبت نام الکترونیکی در سامانه مربوط به مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۰ ارائه شده است. در این بخش هم مراحل ثبت نام به صورت خلاصه برای شما توضیح داده شده و هم نکات مهمی که قبل از انجام ثبت نام باید به آن ها توجه داشته باشید،‌ بیان شده است. پس نکات موجود در این صفحه را با دقت مطالعه نمایید.

6- بعد از این که اطلاعات مربوط به انجام ثبت نام در این صفحه را مطالعه کرده و روش انجام این کار را به صورت مختصر فرا گرفتید، در انتهای صفحه بر روی گزینه «ورود به ثبت نام» کلیک نمایید. همان طور که مشاهده می کنید، این گزینه درون دکمه ای قرمز رنگ قرار گرفته است.

با طی کردن مراحل بالا ثبت نام شما در سامانه مربوط به مالیات دستگاه پوز 1400 با موفقیت انجام می شود. در نتیجه، جریمه یا مالیات اضافه ای به صورت اختصاصی جهت این دستگاه ها برای تان لحاظ نخواهد شد. هم چنین یک کد مالیاتی برای شما صادر می شود که بررسی تراکنش های مربوط به کارتخوان شما در سازمان های مالیاتی با استفاده از آن انجام می گیرد.

مالیات دستگاه کارت خوان چیست؟

در سال 1398، مجلس اقدام به تصویب قانونی با عنوان (قانون پایانه های قروشگاهی و سامانه مودیان) نمود. به موجب ماده 11 این قانون، بانک مرکزی ایران می بایست با همکاری سازمان مالیات با ساماندهی دستگاه‌ های کارتخوان، به هر یک از دستگاه های کارت خوان، یک شناسه یکتا اختصاص دهد. پس از تخصیص این شناسه، کلیه تراکنش های انجام شده از طریق آن دستگاه، فعالیت شغلی دارنده دستگاه محسوب شده و اطلاعات مربوط به آن توسط بانک مرکزی برای سازمان امور مالیاتی ارسال می گردد.

هم چنین تبصره این ماده در بیان ضمانت اجرای ماده مقرر داشته که پس از گذشت یک سال از تصویب این قانون، اتصال دستگاه‌ های پوز بانکی که توسط سازمان مالیاتی کشور تایید نشده باشد، به شبکه پرداخت بانکی کشور ممنوع  می باشد. بانک مرکزی می بایست مشخصات دارندگان این دستگاه ها را به سازمان اعلام نموده و متخلفان از این تکلیف قانونی، به مجازات تعزیری درجه 6 قانون مجازات اسلامی به غیر از حبس محکوم می گردند.

با توجه به تصویب این قانون و بحث هایی که در زمان تصویب آن ایجاد گردید، این سوال برای بسیاری از افراد جامعه به ویژه صاحبان مشاغل ایجاد شد که مالیات دستگاه کارت خوان چیست؟ و اینکه آیا به دستگاه کارت خوان نیز مالیات جداگانه ای تحت عنوان مالیات دستگاه کارت خوان تعلق می گیرد یا نه؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، در حال حاضر، نوع خاص و جداگانه ای تحت عنوان مالیات دستگاه کارت خوان که صاحبان مشاغل ملزم باشند که علاوه بر مالیات مشاغل بپردازند، در سیستم مالیاتی کشور ما وجود ندارد. در واقع بر اساس (قانون پایانه های قروشگاهی و سامانه مودیان) کلیه اشخاصی که دارای دستگاه کارت خوان بوده، موظف هستند که در سامانه عملیات الکترونیکی امور مالیاتی tax.gov.ir ثبت نام نموده و کد اقتصادی دریافت نمایند.

به این ترتیب، اطلاعات تراکنش‌ های بانکی آن دستگاه به پرونده شخص در اداره مالیات متصل شده و بر اساس آن اطلاعات، اداره مالیاتی می تواند در مورد صحت اطلاعات ارائه شده توسط مودی مالیاتی در اظهارنامه مالیاتی تصمیم گیری نماید.

اما دارندگان دستگاه پوز که با وجود مالکیت دستگاه، برای تشکیل پرونده مالیاتی در سایت سارمان مالیاتی و دریافت کد اقتصادی اقدام نکنند، پرونده مالیاتی آنها بر اساس اطلاعات دستگاه کارتخوان تشکیل شده و بر اساس این اطلاعات نیز مالیات مشاغل آن ها محاسبه و اخذ می گردد. بدیهی است که جریمه های مربوط به عدم تشکیل پرونده مالیاتی و عدم ثبت نام اظهارنامه مالیاتی در مواعد مقرر، شامل این افراد خواهد شد.

دستگاه کارتخوان چه کسانی قطع خواهد شد؟

معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی گفت: دستگاه‌های کارتخوان که به سامانه مالیاتی متصل نبوده‌اند قطع شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، محسن علیزاده معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی از قطع ۳ میلیون دستگاه کارتخوان خبر داد و اظهار کرد: با وضع قانون پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان، طبق ماده ۱۱ قانون پایانه‌های فروشگاهی، بحث ساماندهی ابزار پرداخت‌ها اعم از پوز و درگاه‌های پرداخت، مشخصا بر همین مبنا باید افرادی که دارای ابزار پرداخت هستند، در نظام مالیاتی کشور دارای پرونده مالیاتی بوده و به عنوان مودی شناخته شوند.

او بیان کرد: در این راستا با ساماندهی که توسط بانک مرکزی با همکاری سازمان امور مالیاتی صورت گرفته، حدود ۶ میلیون از افراد از دستگاه‌های پرداختی استفاده میکنند که فاقد پرونده مالیاتی هستند.

معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی افزود: بعضا حدود ۳ میلیون از دستگاه‌های پرداخت قطع شده و فقط ۵.۵ میلیون ابزار پرداخت فاقد پرونده مالیاتی در نظام مالیاتی وجود دارد که با همکاری بانک مرکزی صورت گرفته است.

او تاکید کرد: ابزار پرداخت‌ها یا پذیرنده‌هایی که دارای ابزار پرداخت هستند، در صورتی که بتوانند در نظام مالیاتی، پرونده مالیاتی تشکیل دهند می توانند استمرار در ابزار پرداخت‌ها و یا دستگاه‌های پوز داشته باشند. در غیر اینصورت با اعلام سازمان امور مالیاتی مبنی بر اینکه این‌ها فاقد پرونده هستند، ابزار پرداخت‌های آنان از سیستم مالی کشور قطع خواهد شد.

نقدهایی بر یک قانون مالیاتی

درباره اجرای این قانون چند ملاحظه وجود دارد:

1- آیا اجرای ناگهانی و بدون پیش‌زمینه این قانون مالیاتی جدید، باعث آشفتگی در بازار نمی‌شود؟ این شایعات و برداشت‌های اشتباه که «ما باید چند مالیات بپردازیم؟ هم مالیات سالانه، هم مالیات بر ارزش افزوده و هم مالیات بر کارتخوان» از بی‌اطلاعی مردم به وجود آمده است.

2- این تصور اشتباهِ افزایش مالیات، بهانه‌ای برای کنار گذاشتن کارتخوان‌ها یا افزایش چند درصدی قیمت‌ها نمی‌شود؟ درست کردن این تصور، جز با توضیح کامل به مردم و فروشندگان اتفاق نمی‌افتد. اینکه وصل شدن کارتخوان‌ها به اداره مالیاتی صرفا برای راستی‌آزمایی انجام می‌شود و نه افزودن مالیات.

چرا تفاوتی بین موسسات مالی و تجاری بزرگ با دارندگان خرد کارتخوان‌ها با گردش‌های مالی اندک اندیشیده نشده؟ با این وضع، آیا شاهد اوج‌گیری پرداخت‌های کارت به کارت در معامله‌های خرد خواهیم بود؟

نظارت مالیاتی چه وقت و چگونه صورت می گیرد؟

خوب می دانیم عدم وجود اطلاعات کافی و فرار مالیاتی یکی از دغدغه های همیشگی سازمان امور مالیاتی کشور بوده و دولت در این میان تلاش می کند با دادن ابزارهای مناسب به دست این سازمان از شدت این معضل بکاهد. دادن مجوز به سازمان امور مالیاتی برای سرکشی به حساب های بانکی نیز در همین راستاست. این مجوز که طبق ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم صادر شده است به سازمان امور مالیاتی اجازه می دهد یک بانک اطلاعاتی جهت شناسایی هر چه دقیق تر مودیان مالیاتی تهیه و تنظیم کند. نص این قانون چنین است: «طبق ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم، به منظور شفافیت فعالیت های اقتصادی و استقرار نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی، پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مؤدیان مالیاتی شامل مواردی نظیر اطلاعات مالی، پولی و اعتباری، معاملاتی، سرمایه ای و ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان مالیاتی ایجاد می شود».

آستانه بررسی اطلاعات مالی افراد شاخص 500 میلیون تومان است. یعنی اگر گردش سالیانه تمام حساب های یک فرد، کمتر از 500 میلیون تومان باشد این اطلاعات از طرف سازمان مورد بررسی قرار نمی گیرد. تعیین این حد به دو دلیل انجام شده: 1. بسیاری از حساب های زیر 500 میلیون تومان مشمول مالیات زیادی نمی شوند 2. بررسی تمام حساب های بانکی همه افراد در عمل امکان پذیر نیست. در این میان ممکن است حساب های بسیاری از افراد در محدوده 500 میلیون تومان گردش داشته باشد، مثلاً فرد با خریدوفروش یک ملک مسکونی رقمی در حدود 500 میلیون تومان جابه جا می کند، اما سازمان امور مالیاتی در پی بررسی این موارد نیز نیست.

و سخن آخر این که مبنای اخذ مالیات میزان درآمد فرد است و نه نحوه واریز آن به حساب های بانکی و دستگاه های کارت خوان امن ترین شیوه برای ردوبدل کردن پول هستند.

مالیات دستگاه کارت خوان براساس مشاغل مختلف

بر اساس تعریفی که اداره مالیات از صنوف کشور دارند این صنوف به سه دسته تولیدی، خدماتی و بازرگانی تقسیم می شوند که این سه دسته سر شاخه های کسب و کار در کشور را شامل می‌شوند و بر اساس نوع شغلی که شما در اختیار دارید زیر مجموعه یکی از این دسته بندی ها می شوید. اگر شغل شما فروش لوازم آشپزخانه لوازم خانه و یا هر وسیله ای که بتوان آن را به فروش رساند از دید اداره مالیات شما زیر مجموعه گروه بازرگانی هستید.

گروه تولیدی تعریف خود را دارد و شغل و کسب و کاری که باعث تولید شود زیر مجموعه این کسب و کار و این گروه قرار می گیرد.

اما بیشترین کسب و کاری که در کشور مشغول به فعالیت هستند زیرمجموعه گروه خدماتی قرار می‌گیرند. مانند رانندگان، تعمیرکاران و هر شغلی که خدماتی به مشتری ارائه می دهد. بر اساس قانون مالیات کلیه شغل های کشور باید به سازمان امور مالیاتی مالیات پرداخت کنند و درصد این مبلغ بسته به نوع گروهی که در آن قرار دارید از ۰ تا ۲۵ درصد متغیر است. در انتها اگر بخواهیم به یک جمع بندی برسیم نتیجه آن چیزی نیست جز پرداخت مالیات برای هر پذیرنده ای که دستگاه کارت خوان دارد.

مدیریت DBA

مدیریت DBA

مدیریت DBA چیست؟

مدیریت DBA مخفف عبارت «Doctorate of Business Administration» و به معنای «دکتری مدیریت حرفه‌ای کسب و کار» است.

دوره DBA چیست؟

دوره DBA یا دوره مدیریت اجرایی، یکی از بالاترین سطوح آموزشی مدیریت برای مدیران سازمان‌ها است. مدیران با گذراندن دوره دی بی ای می‌آموزند چطور و چگونه مدیریت کسب و کار خود را از حالت سنتی و استاد شاگردی به سمت مدیریت مدرن، رهبری و هدایت سازمان ارتقا دهند. در واقع مدیران با گذراندن این دوره، سازمان خود را رهبری می‌کنند.

هدف این دوره گسترش مرزهای دانش و آگاهی به‌همراه توانمندسازی مدیران است. این دوره با تمرکز بر شیوه‌های کاربردی و عملیاتی مدیران را قادر می‌سازد تا در حوزه‌های مختلف کسب و کار مانند ایده‌پردازی، بازاریابی، تأمین منابع، طراحی، تولید، عرضه محصولات و خدمات، منابع انسانی، فناوری اطلاعات، مالی، برنامه‌ریزی و هر فرآیندی در سازمان که نیاز به مدیریت داشته باشد را در سطح عالی هدایت و رهبری کنند.

مدیریت حرفه ای کسب و کار

گرایش‌های دوره DBA چیست؟

 • گرایش تجارت الکترونیک
 • گرایش مدیریت راهبردی ( جامع )
 • گرایش فناوری و اطلاعات IT
 • گرایش بازرگانی
 • گرایش بازاریابی
 • گرایش مالی

بازار کار برای دانش آموختگان دوره DBA

موقعیت‌های شغلی مدیران DBA با توجه به زمینه تخصصی و علاقه شغلی افراد ایجاد می‌شود. این فرصت‌های شغلی می‌تواند در سطح مدیرعاملی یک شرکت­ سهامی، سازمان غیرانتفاعی و موسسات دولتی برای مدیران DBA باشد. همچنین می‌توانند تدریس در زمینه‌های مختلف و پرطرفداری چون مدیریت مالی، کسب و کار، بازاریابی و اقتصاد را نیز تجربه کنند. مدیران با مدرک DBA  می‌توانند به تحلیل بنیادی صورت‌های مالی سازمان‌ها پرداخته و به تهیه‌ طرح‌های تحقیقاتی تجاری سازمان‌ها مشغول شوند.

تفاوت DBA و MBA چیست؟

در دوره MBA شما یاد می‌گیرید شیوه‌های مختلف مدیریت که با استاندادرهای جهان مطابقت دارند، چیست. اما دانشجویان DBA روش‌های مدیریتی را توسعه می‌دهند و خودشان هم ممکن است متدهای جدیدی ایجاد کنند. به عبارتی دانشجویان DBA سعی می‌کنند متدهای تئوری که در MBA آموزش داده می‌شود را به شیوه‌ای عملیاتی برای مدیریت یک کسب و کار استفاده کنند.

مدرک مدیریت کسب وکاردر ایران

اعتبار مدرک DBA در ایران

اخذ مدرک مدیریت DBA یک گواهینامه آموزشی در سطوح بالای علمی و مدیریتی است. از آنجا که این دوره تنها در موسسات و آموزشگاههای با درجه خاص اجرا و برگزار می‌شود گواهینامه DBA مدرکی معتبر شمرده می‌شود که در مراکز و سازمان‌های دیگر نقاط دنیا نیز قابل قبول و دارای اعتبار است. مدرک دوره‌های DBA که در ایران برگزار می‌شود را وزارت علوم صادر می‌کند و مانند تمام مدارک دیگری که این وزارت‌خانه صادر می‌کند اعتبار بین‌المللی و قابلیت ترجمه رسمی دارد.

مدرک DBA در ایران دارای دو نوع گواهی است که این گواهینامه‌ها به شرح زیر است:

 • گواهینامه معتبر از وزارت علوم تحقیقات و فناوری کشور
 • گواهینامه معتبر بین المللی که مورد تایید دولت و دادگستری کشور مبدأ است
مدرک مدیریت کسب وکاردر ایران
طرح صیانت

طرح صیانت

طرح صیانت چیست؟

طرح صیانت نام طرح جدیدی است که این روزها صدای همه ی اطرافیان را درآورده و غالب مردم به جز عده ای خاص مخالف این طرح هستند، قرار گرفتن طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی در فهرست طرح‌های مورد بررسی صحن علنی مجلس با انتقادات گسترده کاربران فضای مجازی و رسانه‌ ها رو به‌ رو شد، چون تعداد کثیری از فعالان رسانه ‌ای و مدنی این طرح را در راستای ایجاد محدودیت دسترسی به شبکه‌ ها و پیام‌ رسان‌ های اجتماعی تلقی کردند.

طرح جدید مجلس، در حقیقت نمونه ی بارها اصلاح‌ شده همان طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی و سامان‌ دهی پیام‌ رسان‌ های اجتماعی است که مسدود ‌کردن شبکه ‌های مجازی خارجی را در دستور داشت.

پیامدهای طرح صیانت

2-ایجاد رانت ازطریق اعطای وام و حمایت‌های مالی

صندوقی قرار است در این طرح ایجاد شود که در بخشی از این طرح به آن اشاره شده است که شخصیت حقوقی مستقل دارد و با گرفتن مبالغی از ارائه خدمات مخابراتی و فروش ترافیک توسط وزارت ارتباطات، به حمایت از توسعه خدمات پایه کاربردی داخلی می ‌پردازد. مطابق گفته های موافقان این طرح، این مبالغ صرف پرداخت حق‌ السهم تولید کننده محتوای داخلی و ارائه‌ دهندگان خدمات پایه کاربردی داخلی خواهد شد. در حقیقت قصد ایده دهندگان این طرح در این قسمت، حمایت مالی از ایجاد پلتفرم‌ هایی است که قابل رقابت با نمونه‌ های خارجی باشند و این یعنی ایجاد رانت.

تاثیر طرح صیانت بر فضای مجازی

5-بستن اصلی‌ترین سکوی تبلیغات کسب‌وکارها

بر اساس مطالعات صورت گرفته، سهم اپلیکیشن محبوب اینستاگرام 83% در معرفی و فروش کالا و خدمات کسب‌ وکارهای اینترنتی، 52% واتساپ، 43% تلگرامی که فیلتر شده است و سهم شبکه‌ های اجتماعی و پیام ‌رسان‌های ایرانی فقط 5 درصد است.براساس آماری معتبر، تقریبا بالغ بر یک میلیون ایرانی از اینستاگرام کسب درآمد می ‌کنند، اگر بخواهیم خانواده این افراد را هم حساب کنیم، می توان گفت چیزی حدود 3 میلیون ایرانی از راه اینستاگرام نان می ‌خورند و توانسته ‌اند با وجود وضعیت بغرنج اقتصادی، نتایج ملموس تحریم ‌ها بر بازار و آمار بالای بیکاری، برای خود منبع درآمدی بیابند.

6-طرح صیانت و احراز هویت کاربران در شبکه‌ های اجتماعی

در این طرح آمده است که پیام‌ رسان‌های اجتماعی وظیفه دارند که اقدامات لازم برای احراز هویت را عملی کنند. گفته می‌ شود قوانینی که در این طرح وجود دارند همان مصوبات شورای عالی فضای مجازی است که تا به امروز اجرا نشده و مجلس فقط به ‌دنبال ارائه ضمانت اجرایی برای انجام‌ شدن آنهاست. احراز هویت باید برای اطلاعات و ارتباطات، اشخاص، اماکن، اشیا، دستگاه ‌ها و دیگر موجودیت‌ های تحت پیام ‌رسان عملی گردد.

این موضوع یک نگرانی به دیگر نگرانی های افراد وارد می سازد، زیرا با وجود این که همه ی کاربران اینترنت در سرتاسر دنیا برای اتصال به اینترنت، به ‌نوعی شناسایی می‌ شوند و امکان رهگیری آن‌ها وجود دارد؛ بر اساس این قانون کاربران ایرانی باید برای حضور در پیام‌ رسان‌ها و شبکه‌ های اجتماعی هم احراز هویت شوند و درصورت درخواست نهاد های قضایی، اطلاعات آن‌ها دریافت می‌ شود.

8-رونق بازار فیلترشکن‌ها

تجربه فیلترینگ تلگرام نشان داد که مسدود‌کردن پلتفرمی محبوب، نتیجه‌ای جز گسترش قانون‌گریزی و کمک به زوال اخلاقیات و بی‌اعتمادی به طبقه حاکمان ندارددرنهایت ما با یک حکمرانی فضای مجازی مواجه هستیم که به‌جای تسهیل دسترسی به اینترنت، مردم را به دور زدن قانون و گسترش فضای غیر رسمی و اعمال جرم تشویق می‌کند.

1-ایجاد نهادی فراقوه‌ای با اختیارات موازی و گسترده

 تقریبا تمامی ارکان حاکمیت را در بر می ‌گیرند، البته یک نماینده بخش خصوصی هم در ترکیب این نهاد دیده می شود. این نهاد مانند هر نهاد دیگری یک سری وظایف دارند که به‌ طور خلاصه می توان گفت این نهاد می‌ تواند در باب انواع ضوابط حوزه فضای مجازی، قوانینی تصویب کند که در طرح حاضر مجلس گنجانده نشده‌ اندهمین موضوع بس است تا نگرانی بیش از اندازه ای برای روشن‌ شدن حد و حدود تصویب وظایف کمیسیون تنظیم مقررات قانون حمایت از کاربران وجود داشته باشد چرا که پس از تصویب طرح، دیگر نمی‌توان این اختیارات را عوض کرد یا به چیز دیگری مبدل ساخت.

3- جلوگیری از گردش دانش و قطع دسترسی به اطلاعات

طرح صیانت بیش از هر چیز دیگری طرح عجیبی است زیرا در نظر دارد محدودیت برای هر خدمت کاربردی فضای مجازی ایجاد کند،  این محدودیت می تواند فیلترینگ تأخیر دار باشد و یا افت شدید پهنای باند. باید اشاره کنیم که طبق گفته یکی از طراحان این قانون، جست ‌وجو گر گوگل یا پلتفرم ‌های ارز دیجیتال و حوزه گیم، جزو خدمات پایه کاربردی محسوب نمی‌شوند محدودیت در دسترسی به خدمات مذکور، تنها به این شرط منتهی نمی‌شود و کمیسیون تنظیم مقررات می‌تواند درصورت صلاح دید، اقدام به کم کردن پهنای باند این شبکه‌ها شود.

به عنوان نتیجه می توان گفت، با اعمال این طرح قطعا در بین مردم دسترسی آسان به اطلاعات و توسعه دانش کمرنگ خواهد شد.

4-بغرنج‌ تر‌شدن فضا برای فعالیت کسب‌ وکارهای داخلی

موافقان و طراحان قانون صیانت تأکید زیادی دارند که تمرکز طرح روی تسهیل فعالیت کسب‌وکارهای داخلی است. این امر با حمایت مالی از ایجاد پلتفرم و تولید محتوا، اختصاص پهنای باند چند برابری به پلتفرم‌های داخلی، ارائه معافیت‌های مالیاتی و الزام ارائه خدمات بانکی اختصاصی و ارائه خدمات دولت الکترونیک پیش‌بینی شده است؛ اما به نظر نمی‌رسد که کسب‌وکارهای آنلاین و حتی صاحبان پلتفرم‌های بومی شناخته‌شده موافق افزایش حمایت‌های حاکمیتی باشند.

احراز هویت کاربران

7-گران‌ شدن اینترنت و تجهیزات الکترونیکی

در صورتی که طرح صیانت عملی شود به راحتی لوازم الکترونیکی و اینترنت گران می شود و دلیل آن هم این است که در این طرح تنها از پلتفرم های داخلی حمایت می شود و در صورت نیاز به دیگر پلتفرم ها باید هزینه های گزافی پرداخت کرد.  در صورتی که روی تجهیزات الکترونیکی وارداتی، به طور پیش ‌فرض اپلیکیشنی نصب باشد که در کشور ما مجوز ندارد، به هزینه گمرکی آن تا 35 درصد اضافه می‌ شود. با چنین شرطی به نظر می ‌رسد حتی در صورت نصب ‌بودن گوگل ‌پلی روی گوشی اندرویدی هم باید منتظر افزایش قیمت آن باشیم.

مسکن ملی

مسکن ملی

مسکن ملی چیست؟

اگر از جمله افرادی بوده‌اید که قصد خرید خانه‌دار شدن را دارید احتمالا طرح ملی مسکن یا طرح مسکن ملی را شنیده‌اید که از طرح شدن این طرح توسط دولت حدودا ۶ سال می‌گذرد و در نهایت ۱۸ آبان ۹۸ به طور رسمی شروع شد.
در واقع این طرح برای تکمیل کردن طرح قبلی (طرح مسکن مهر) است که درطی چند مرحله اجرا شد. از زمان شروع این طرح باعث شده که قیمت مسکن در شهرهای بزرگ تا حدودی از قیمت و هزینه اجاره‌بها کم شود. دولت در کنار این طرح ۵۰۰ هزار واحد ناتمام مسکن مهر به احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در کل حدود یک میلیون و صد هزار واحد مسکونی در حال احداث است.

مسکن ملی

مراحل ثبت نام و نکات مهم

از نسخه 51 به بعد مرورگر موزیلا فایرفاکس و یا نسخه 51 به بعد مرورگر کروم استفاده نمایید.

از کلیک بر روی دکمه Back مرورگر خود و باز کردن بیش از یک صفحه مرورگر خودداری نمایید.

جهت ثبت نام مسکن ملی مشخصات همسر و افراد تحت تکفل نیاز است.

لطفاً پیش از ثبت نهایی، اطلاعات وارد شده را مرور نموده و در صورت نیاز اصلاح نمایید.

مدارک لازم برای ثبت نام

1.بارگذاری تصویر کارت ملی متقاضی

2.بارگذاری تصویر شناسنامه متقاضی و و افراد تحت تکفل

3.بارگذاری تصویر گواهی سرپرستی در صورت ضرورت

4.بارگذاری تصویر گواهی سابقه سکونت در شهر محل تقاضا در پنج سال اخیربه شرح موارد زیر:

 • گواهی تحصیل فرزندان
 • مدارک مربوط به محل تولد متقاضی یا همسر یا فرزندان
 • جواز کسب شاغلین صنوف برای متقاضی یا همسر
 • سابقه پرداخت بیمه برای متقاضی یا همسر
 • گواهی اشتغال به کار از دوایر دولتی برای متقاضی یا همسر
 • گواهی مبنی بر پرداخت مستمری بگیران و بازنشستگان)
 • بارگذاری تصویر سند مالکیت برای متقاضیان دارای زمین

شرایط ثبت نام

1. متقاضی از اول فروردین ۸۴ فاقد مالکیت مسکونی باشد که این شرط علاوه بر فرد متقاضی به افراد تحت تکفل هم اضافه می‌شود.

2.از ابتدای انقلاب از هیچ یک از امکانات دولتی اعم از زمین و واحد مسکونی دولتی و هم چنین تسهیلات یارانه‌دار استفاده نکرده باشد.

3.متقاضی مسکن ملی متاهل و سرپرست خانواده باشد.

4.حداقل پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا را داشته باشد.

اسامی شهرهای مشمول طرح جهش تولید مسکن ملی

استان گلستان

آزادشهر،آق‌قلا، بندر ترکمن، بندرگز، جلین، علی‌آباد، گرگان، گمیش‌تپه، مینودشت، کردکوی

استان گیلان

رشت و صومعه‌سرا

استان لرستان

ازنا، بروجرد، دورود، نورآباد، الیگودرز

استان مرکزی

اراک،دلیجان،شهرجدید امیرکبیر، شهر جدید مهاجران، غرق‌آباد، کمیجان، نوبران

استان هرمزگان

چارک،سیریک، میناب، شهرجدید علوی

استان همدان

تویسرکان، جورقان، سرکان، نهاوند، کبودرآهنگ، فامنین، فیروزان، گل‌تپه، گیان، برزول، کرفس، دمق، قروه درگزین

استان یزد

ابرکوه، احمدآباد، اردکان، بافق، بهاباد، تفت، شاهدیه، مهردشت، مهریز، میبد، ندوشن، نیر، هرات، اشکذر، زارچ، بفروئیه، عقدا، خضرآباد

استان سمنان

آرادان، بی ارجمند، دامغان، شهر جدید ایوانکی، کلاته‌خیج، گرمسار، میامی، مهدی‌شهر

استان سیستان‌وبلوچستان

ایرانشهر، راسک، شهر جدید تیس، گلمورتی، نگور، کنارک، خاش، شهر جدید رامشار

استان فارس

 آباده، شهرجدیدصدرا، اوز، خنج، گله‌دار، لامرد، گراش

استان قزوین

آبیک، اسفرورین، اقبالیه

استان قم

قم

استان کرمان

انار، اندوهجرد، بردسیر، چترود، رفسنجان، سیرجان، شهداد، عنبرآباد،کوهبنان،ماهان،محی‌آباد، بهرمان، جوپار، جوزم، راور، فهرج، گلباف، کشکوییه

استان کرمانشاه

کرمانشاه

استان تهران

دماوند، شهر جدید پرند، قرچک، رباط‌کریم، صفادشت، نصیرشهر

استان چهارمحال و بختیاری

گندمان، هفشجان، چلگرد، جونقان

استان خوزستان

اهواز، بندرماهشهر، دزفول، رامشیر، شوشتر، هفتگل، آبادان، آغاجاری، خرمشهر، امیدیه، باغ ملک، هندیجان، اروندکنار، چوبیده، سردشت، مینوشهر، صفی‌آباد، میانرود، شهر جدید شیرین‌شهر، شهر جدید رامین

استان خراسان‌ رضوی

قوچان، انابد، تربت‌حیدریه، جنگل،داورزن،رباط‌سنگ، رشتخوار، سفیدسنگ، سنگان، گلبهار، شهرزو، فرهادگرد، قاسم‌آباد، قلندرآباد، کاخک، مزدآوند، جغتای، شادمهر، شهر جدید بینالود، کندر، یونسی، همت‌آباد، نیل‌شهر، باجگیران، حکم‌آباد

استان خراسان‌ شمالی

اسفراین، بجنورد، تیتکانلو، جاجرم، شیروان، فاروج، درق، گرمه، آوار، ایور

استان زنجان

سلطانیه و صایین‌قلعه

استان اردبیل

اصلاندوز، پارس‌آباد، گرمی، نمین، هشتجین، رضی

استان اصفهان

اردستان، بادرود، جندق، حبیب‌آباد، خالدآباد، خور، داران، دولت‌آباد، زواره، شهر جدید بهارستان، علویجه، گلپایگان، مهاباد، میمه، وزوان، شهر جدید فولادشهر، نوش‌آباد، ابوزیدآباد، فرخی، شهر جدید مجلسی

استان البرز

نظرآباد، اشتهارد، شهر جدید هشتگرد

استان آذربایجان‌ شرقی

دوزدوزان، شهر جدید سهند، صوفیان، عجب‌شیر، گوگان، مرند، ممقان، هادیشهر، باسمنج، بناب، تسوج، خاروانا، کشکسرای، هشترود، هوراند، ورزقان

استان آذربایجان غربی

ارومیه، پلدشت، خوی، سیه‌چشمه، شوط، نقده

استان بوشهر

 خورموج، آبدان، اهرم، برازجان، بندرکنگان، شهر جدید عالیشهر، بندر دیر، بندر دیلم، بندر ریگ، چغادک، شهر جدید سیراف

استان ایلام

شهر ایوان

مسکن ملی
 • یک
 • دو
نقش اقتصاد بر زندگی مردم

نقش اقتصاد بر زندگی مردم

نقش اقتصاد بر زندگی مردم

نقش اقتصاد بر زندگی مردم توضیح می‌دهد که چطور مردم در بازار با هم در  تعامل هستند تا آنچه را که میخواهند به دست آورند و یا اهداف خاص را به انجام رسانند. بنابراین تحلیل اقتصادی در تمامی ابعاد جامعه کاربرد دارد، از بازرگانی، دارایی، مراقبت بهداشتی گرفته تا موضوعات متنوعی از قبیل آموزش و پرورش، خانواده، حقوق، سیاست، نهادهای اجتماعی و علوم پایه .

اقتصاد، زندگی روزمره‌‌ ما انسان‌‌ها را به طور آشکار و پنهان تحت تاثیر قرار می‌‌دهد. از منظر فردی، اقتصاد بسیاری از گزینه‌‌های انتخابی ما در مورد کار، اوقات فراغت، نحوه‌‌ی مصرف و پس‌‌انداز پول را در یک چهارچوب مورد بررسی قرار می‌‌دهد. زندگی ما نیز تحت تأثیر شاخص‌های اقتصادی گسترده‌‌تر مانند تورم، نرخ بهره و رشد اقتصادی قرار دارد. نیروی انسان‌‌ها کنترل کمی بر اوضاع دارد، اما می‌‌تواند کم و بیش زندگی ما را تغییر دهد.

در سال‌های اخیر نابرابری اقتصادی در دنیا افزایش یافته و به بالاترین سطح در یک قرن اخیر رسیده است ولی این نابرابری اقتصادی تنها در میزان درآمد و میزان هزینه ما در زندگی تاثیر ندارد بلکه روی نحوه تفکر ما در زندگی، نحوه پاسخگویی ما به شرایط پراسترس، عملکرد سیستم ایمنی بدن و حتی دیدگاه‌های اخلاقی ما تاثیر‌گذار است.

 اقتصاد کشور بالا باشد، ولی با آنکه در سال های اخیر همواره نسبت بالایی از میزان تولید ناخالص ملی کشور به سرمایه گذاری اختصاص یافته و این حجم از سرمایه گذاری برای رشد اقتصادی حدودا 8 درصدی و کاهش سالانه 2 درصدی نرخ بیکاری کفایت می کند. مهم ترین منبع اقتصادی هر کشوری نیروی انسانی آن کشور می باشد، اما متاسفانه کشور ما از این منبع نیز مانند سایر منابع استفاده بهینه ای نمی کند و به همین دلیل بازار کار جامعه با نواقص و نارسایی هایی مواجه شده است. معضل بیکاری یک ناهنجاری اقتصادی-اجتماعی است که رفع آن در دستور کار دولت قرار میگیرد.

بیکاری و تاثیر آن بر جامعه

بیکاری بخش قابل توجهی از جوانان کشور که می توانستند به نیروی عظیم سازندگی تبدیل شوند، منشاء یاس و ناامیدی جوانان کشور نسبت به آینده و ریشه بسیاری از مشکلات اجتماعی است؛ مساله ای که ریشه یابی عامل اصلی بیکاری در ایران را به دغدغه ای جدی تبدیل می کند. با وجود اعلام آمار رسمی 5/14 درصدی نرخ بیکاری در ایران، نرخ بیکاری در میان جوانان و نیز نرخ بیکاری در مناطق محروم و توسعه نیافته کشور بالاتر بوده. برای افزایش موقعیت های شغلی، لازم است تولید ناخالص ملی کشور با نرخ بالایی رشد کند و برای شکل گیری رشد بالای تولید کالا و خدمات، لازم است میزان سرمایه گذاری در

تورم و آثار آن در زندگی اقتصادی

گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که میزان تورم کلی کشور در پایان سال گذشته به ۳۷.۶درصد رسیده است. این درحالی است که نرخ تورم نقطه به نقطه، یعنی آبان 99 نسبت به آبان 98، به حدود 47درصد افزایش پیدا کرده است. عدد بزرگی که ایران را در میان 5 کشور اول دارای بالاترین تورم‌ها در دنیا قرار می‌دهد و نشانه‌هایی از بی‌ثباتی اقتصادی، نوسانات ارزی و ساختار بیمار اقتصاد ایران را به رخ می‌کشد. اقتصاددانان معتقدند که افزایش نوسانات تورم موجب کاهش قدرت پیش‌بینی و بی‌اعتمادی نسبت به آینده می‌شود. تورم از جمله شاخص‌هایی است که برای افراد جامعه به‌طور مستقیم قابل لمس است و ارتباط مستقیمی با سطح رفاه مردم و فعالیت‌های فعالان اقتصادی دارد. در واقع تورم چیزی بیشتر از مساله اقتصادی است که در ساختارهای اجتماعی و سیاسی رخنه کرده و تقریبا بر همه پدیده‌های اجتماعی و اقتصادی تاثیرگذار است. تورم موجب شده تا 7 اثر ناگوار بر زندگی این «جامعه نمونه» باقی بماند. از نظر پژوهشگران، تورم باعث «بحران انگیزه»، «عطش پول»، «غلتیدن در ابهام و روزمرّگی»، «عادی‌پنداری»، «قناعت‌پیشگی»، «ناهنجاری‌های تعاملی» و «بزرگسالی زودرس» شده است.

مثلا: اگر خانواده ای از نظر اقتصادی در شرایط مطلوبی قرار نداشته باشد، همواره سعی می کند به هر طریق ممکن از اجتماع دوری کند و اگر زمانی به ناچار در اجتماع حضور می یابد، احساس خجالت و شرمساری می نماید، که در بسیاری موارد اینگونه خانواده ها دچار آنچنان مشکلاتی می گردند که نابسامانیهای اجتماعی را پدید می آورد. این افراد دچار سرخوردگی شده و مولد حرکات ضد اجتماعی می شوند، که اجتماع ناگریز در مقابل رفتار قهر آمیز با آنان خواهد کرد.

همینطور، بسیاری از بیماریهای روحی روانی عمیقا در ارتباط با وضعیت اقتصادی افراد قرار دارند، که اگر این افراد در چنین شرایط نامناسب مالی قرار نداشتند، کمتر و بعضی ها اصلا به این نوع بیماریها مبتلا نمی گشتند. افراد به علت عدم توانایی مالی، همواره خود را از اجتماع دور نگه داشته تا مورد کم توجهی دیگران قرار نگیرند، به همین دلیل زمانی که این فاصله به نهایت خود برسد می تواند هم برای این افراد و هم برای جامعه خطرات بسیاری در پی داشته باشد.

اقتصاد و معضلات اجتماعی

عامل اصلی خیلی از معضلات هر جامعه ریشه درمسائل مالی دارد. تحقیق درباره ی یک جامعه و مناسبات اجتماعی نشان می دهد، آنانی که از نظر اقتصادی در وضعیت مطلوبی هستند از نظر اجتماعی نیز دارای موقعیت و شرایط بهتری هستند و برعکس آنانی که از نظر اقتصادی د روضعیت نابسامانی بسر می برند. از نظر اجتماعی نیز دارای وضعیتی آشفته و بهم ریخته می باشند که تداوم این آشفتگی ها مشکلات روحی و روانی و سرانجام معضلات اجتماعی را در پی خواهد داشت.

برای رونق و توسعه اقتصادی چه باید کرد؟

1.توسعه فرهنگی و آموزشی

2.جلوگیری از فرار مالیاتی

3.رشد و توسعه گردشگری

4.استفاده هوشمند از آب‌های آزاد کشور

5.واگذاری زمین برای ساخت مسکن و کار

نتیجه گیری

مسئله اقتصاد و ادامه پیشرفت های علمی باید در اولویت کار مسئولان قرار گیرد. رهبر انقلاب با توجه به اینکه دغدغه توسعه و نیل به پیشرفت, یکی از اهداف اساسی جوامع کنونی می باشد, لزوم حمایت از تولید, اعتدال در مصرف و شکوفایی اقتصاد کشور, بیش از پیش احساس می گردد.حمایت از تولیدات داخلی و آموزش افراد به رعایت الگوی مصرف, پیامدهای متعددی در جامعه دارد. رشد اقتصادی, اشتغال زایی و رفع بیکاری, افزایش درآمد, شکوفایی استعدادهای داخلی, رشد تجارت و بازرگانی بین المللی, پیشرفت صنایع و کارخانجات و بسیاری از نتایج مفید اجتماعی و اقتصادی که در نهایت به توسعه پایدار و طولانی مدت منجر می گردد. زیرا یکی از لوازم توسعه پایدار, رشد تولید داخلی و تبدیل آن به کالاها و محصولات با کیفیت جهت مصارف داخلی است. بعد از تامین نیازها و احتیاجات ملی, تولیدات جهت صادرات به دیگر کشورها عرضه می شود و گسترش صادرات و تجارت در عرصه بین المللی, جامعه را به یک قدرت بزرگ و مستقل اقتصادی تبدیل می سازد.

کرونا

تاثیر کرونا دلتا بر اقتصاد کشور

کرونا دلتا چیست ؟

کرونای دلتا گونه‌ی جدیدی از ویروس کرونا است، که این روزها نام آن را زیاد می‌شنویم. این اولین باری نیست که از زمان شیوع ویروس کرونا با گونه‌ای جهش یافته روبه‌رو شده ایم. با هر جهش فکر ما مشغول می‌شود، چرا که ممکن است هر بار علائم و سرعت سرایت تغییر کند. از آن‌جایی که ویروس‌ها برای تکثیر مدام در حال کپی شدن هستند، به هر حال یک جایی دچار اشتباه شده و جهش پیدا می‌کنند. برای همین است که هر چند مدت یکبار می‌شنویم که گونه‌ی جدیدی یافت شده است. جالب است بدانیم که این جهش‌ها همیشه هم خطرناک نیستند، زیرا گاهی ممکن است که ویروس ضعیف شود یا حتی بدون هیچ نشانه‌ای از بین برود. ولی زمانی این موضوع جدی می‌شود که چند جهش به‌طور همزمان رخ می‌دهند و ویروس از ما پیشی می‌گیرد.

علائم کرونا دلتا

در اینجا به علائمی که باید مراقب آنها باشید اشاره شده است:

۱ – تب رو به افزایش که با استامینوفن و سایر تب برها و بدن شویه کمی پایین می آید و دوباره می رود بالای ۳۸.۵.

۲ – تعریق شدید همراه با ضعف و بیحالی شدید.

۳ – تعداد تنفسی که هر بار از دفعه قبل و در حالت استراحت در یک دقیقه بیشتر شود. تعداد نرمال در بزرگسالان ۱۲ تا ۱۸ و بالای ۳۰ (چه در  اطفال چه در بزرگسالان اخطار کامل). بهتر است کس دیگری تعداد تنفس را بشمارد و بیمار حواسش نباشد.

۴ – بالا رفتن ضربان قلب، در یک دقیقه، این ساعت بیشتر از ساعت قبل و کاهش تعداد ضربان قلب به زیر ۵۰.

۵ – تیره شدن لب ها و زیر ناحن ها همراه با تنگی نفس با تعداد تنفس بالا.

۶ – ضعف فزاینده و خواب آلودگی و بالا رفتن قند خون بصورت فزاینده.

۷ – هذیان و بیان کلمات بی ربط و عدم تشخیص زمان و مکان.

۸ – کاهش اکسیژن خون ناگهانی زیر ۹۰ یا کاهش ساعت به ساعت آن! مثلا اول ۹۷ ، یک تا دو ساعت بعد ۹۵ بعد ۹۴ و همین طور کاهش یابد.

۹ – اسهال و استفراغ شدید همراه با ضعف و خواب آلودگی.

۱۰  – سرفه های شدید، قطاری همراه با خلط زرد یا تیره.

۱۱ – درد تشدید شونده روی قفسه سینه بخصوص هنگام حرکت و بالا رفتن از پله.

به نظر می رسد علائم کرونا دلتا با علائم قبلی کووید 19 متفاوت است. این سویه جدید بطور میانگین در اکثر موارد ظرف دو تا سه روز علائم خود را در بدن افراد نشان می‌دهد. تفاوت چندانی میان علائم کرونای دلتا با موارد قبلی این ویروس وجود ندارد تنها تفاوت اصلی در سرعت بالای انتقال ویروس و سرعت انتشار آن در بدن افراد است. این ویروس ظرف مدت کوتاهی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود و سرعت انتقال آن به حدی است که عمدتا موارد ابتلا به صورت خانوادگی است و مجبور به قرنطینه تمام خانواده هستیم. جهش دلتا که در حال حاضر با آن درگیر هستیم با علائم یک سرماخوردگی شدید خود را نشان می‌دهد، این بیماری می‌تواند با سردرد، گلودرد و آبریزش بینی شروع شود و با سرفه و تب ادامه پیدا کند، بنابراین اگر دچار علائم سرماخوردگی شدید به‌جای ربط دادن علائم به باد کولر و دوش گرفتن با آب سرد، به پزشک مراجعه کنید.

همه‌گیری کرونا چه تغییرات اقتصادی در سطح ملی ایجاد کرده است؟

 • تاثیرات منفی کرونا بر اقتصاد

براساس گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بر اثر شیوع ویروس کرونا، در حوزه اشتغال هر دو سمت عرضه و تقاضای بازار کار تحت‌تاثیر قرار خواهد گرفت. تعطیلی و کاهش سطح فعالیت‌های اقتصادی منجر به تعدیل نیرو و کاهش تقاضای کار خواهد شد و عرضه کار نیز کاهش خواهد یافت، کاهش فعالیت این کسب‌وکارها می‌تواند منجر به بحران بیکاری شده و رفاه خانوارهای زیادی را تحت‌تاثیر قرار دهد. در این میان بیشترین ضربه اقتصادی را کسانی متحمل خواهند شد که دارای شغل دائم نیستند، مانند دست‌‌فروشان و کارگران ساختمانی.از طرف دیگر بودجه سال ۱۳۹۹ کشور با نرخ ۵۰ دلاری فروش هر بشکه نفت تهیه شده است. در این بین، شاهد کاهش قیمت نفت سنگین ایران به زیر ۱۵ دلار در همین ابتدای سال هستیم. براساس پیش‌بینی‌های واقع‌بینانه موجود، نرخ هر بشکه نفت در سال ۲۰۲۰ بین ۱۷ تا ۴۲ دلار در هر بشکه خواهد بود. اتفاقی که باعث می‌شود میانگین قیمت نفت در این سال بین ۲۰ تا ۲۵ دلار باشد. به‌طور کلی به‌نظر می‌رسد کسری بودجه از این محل می‌تواند خود باعث اختلالات قابل‌توجه در اقتصاد داخلی ایران شود.

تاثیر مثبت کرونا بر اقتصاد ایران
 • تاثیرات مثبت کرونا بر اقتصاد

در سطح ملی نیز کرونا موجب پرنگ شدن چشمگیر اقتصاد حوزه سلامت و توجه به آن شد، همچنین اقتصاد دیجیتال خیلی پررنگ و کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک بسیار فعال شد. موضوع جایگزینی پول الکترونیکی به‌جای پول کاغذی بسیار موردتوجه قرار گرفت و این‌ها ازجمله تغییرات مثبتی است که شیوع ویروس کرونا در عرصه اقتصاد ملی ایجاد کرد.شیوع ویروس کرونا موجب توجه بسیار زیاد خانواده‌ها به مساله بهداشت و سلامت شد و این موضوع ارتقای سطح سرمایه‌گذاری در نظام پزشکی کشور را درپی خواهد داشت. حمایت و نظارت دولت در جریان فعالیت بازار سرمایه،‌ استفاده قشرهای مختلف مردم از این فرصت اقتصادی ایجادشده را سرعت خواهد بخشید و این موضوع به‌طور حتم، موجب دور شدن مردم از حضور در بازارهای غیرمولد همچون بازار طلا و ارز خواهد شد و رونق کسب‌وکارهای خرد و کلان کشور را در حوزه‌های مختلف تولیدی و خدماتی در پی خواهد داشت.

تاثیر واکسن بر بیماری کرونا دلتا

مطالعه جدید نشان می دهد احتمال ابتلا به کرونا دلتا در افرادی که هر دو دُز واکسن کووید -۱۹ را دریافت کرده اند، نصف افرادی است که واکسینه نشده اند. این مطالعه که بر اساس داده های بیش از ۹۸ هزار آزمایش سواب در فاصله زمانی ۱۴ تا ۳۰ تیر (۲۴ ژوئن تا ۱۲ ژوئیه) امسال انجام شده است، نشان می دهد واکسیناسیون کامل خطر ابتلا به نوع دلتای کووید -۱۹ را به نصف کاهش می دهدک و احتمال مثبت شدن تست کووید ۱۹ و ابتلا به عفونت بدون علامت در افراد واکسینه شده، ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. در خصوص افرادی که به کووید ۱۹ علامت دار مبتلا شده بودند، پس از دریافت ۲ دوز واکسن احتمال  ابتلا مجدد آنها به بیماری ۵۹ درصد کاهش یافته بود. بهترین راه پیشگیری واکسیناسیون است. اگر تمام دنیا سریع‌تر واکسینه شوند، ویروس فرصت کمتری برای تغییر دارد.

نقش دولت در اقتصاد

مقدمه

ما در این مقاله خواهان بررسی نقش دولت بر اقتصاد کشور هستیم از این رو لازم است برای درک بهتر مطلب ابتدا به شرح و بسط معنی لغوی و اصطلاحی دو واژه ی کلیدی این مقاله که همان “دولت” و “اقتصاد” است بپردازیم و در ادامه نقش دولت بر اقتصاد جوامع مختلف ، کارکرد دولت در سیستم اقتصادی ، نقش کارافرینی بر توسعه اقتصادی و وضع قوانین اقتصادی توسط دولت را بررسی کنیم .

دولت چیست ؟

دولت ازنظر لغوی: “دولت: ثروت و مال. نقیض نکبت، مال اکتسابی وموروث، (ناظم ا لطباء)، مال.مال و ظفر را بدان جهت دولت گویند که دست‌به‌دست می‌گردد(از غیاث).ثروت ومکنت و نعمت”.

“معنای اصطلاحی دولت: که در معنای عام و خاص به‌کاررفته، در معنای خاص سازمانهای اداری و اجرایی را دربرمی گیردکه هیئت‌وزیران آن را اداره می‌کنند که ریاست آن با رئیس‌جمهور است. در معنای عام مترادف با «حکومت» است و شامل کلیه‌ی قوای سه‌گانه می‌شود که دارای یک صفت بارز به نام «حاکمیت» و سلطه در روابط داخلی و بین‌المللی است.

دولت به معنی (قوه مجریه):  دولت به معنی محدودتر کلمه, در میان قوای عمومی که شامل قوه ی مقننه, قوه ی اجرائیه و قوه ی قضائیه است, تنها به قوه ی اجرائیه اطلاق می‌شود. و اگر به‌صورت دقیق بگوییم به معنی لایه ی سیاسی قوه ی مجریه ی کشور به کار می‌رود. هنگامی که می گوییم (دولت تصمیم گرفت که منابع درآمد خود را افزایش دهد). در اینجا واژه دولت معادل با واژه “Government” به‌کاربرده می‌شود”.

تعریف اقتصاد از دیدگاه های مختلف

این کلمه در زبان واژه‌شناسان، از ماده قَصَدَ در معنای رفتن، روان‌شدن، قصد چیزی یا کسی را کردن، خواستن، نیت کردن، در اندیشه کاری بودن و امثال آن به کار رفته است. همچنین اقتصاد به معنای اعتدال و میانه‌روی نیز آمده است.
خلیل بن احمد فراهیدی در کتاب «العین» در بیان مفهوم «اقتصاد» گفته است:
قصد به معنای استقامه‌الطریق، یعنی پایداری در راه است. میانه‌روی در زندگی اقتصادی آن است که نه اسراف کند و نه «تقصیر» و سخت‌گیری.
راغب در مفردات می‌گوید: «اقتصاد به معنای اعتدال در امور است بدون افراط و تفریط به تناسب هر موضوع» همچنین در لسان‌العرب، عمده معنای «اقتصاد» همان اعتدال و میانه‌روی ذکر شده است. در آیه «وَاقْصِدْ فِی مَشْیِکَ» نیز به همین معنی آمده است.
اقتصاد در اصطلاح علم اقتصاد به عنوان دانش بررسی رویدادهای اقتصادی در زمینه تولید، توزیع و مصرف به کار می‌رود.
آدام اسمیت: اقتصاد علم بررسی ماهیت علل ثروت ملل است.
استوارت میل: اقتصاد عبارت است از بررسی ماهیت ثروت از طریق قوانین تولید و توزیع.
بنابراین، علم اقتصاد، دانشی است که به تخصیص بهینه کالاها و فرآورده‌ها می‌پردازد؛ علمی که به تشریح حیات اقتصادی و پدیده‌های آن و ارتباطشان با عوامل کلی آنها توجه دارد.

مهم‌ترین کارکرد دولت در یک سیستم اقتصادی چیست؟

در چارچوب نظریه اقتصاد رفاه سنتی، دولت به طور ضمنی دارای سه ویژگی مهم می‌باشد: بصیرت، خیرخواهی و توانایی. در واقع به لحاظ نظری و به طور ضمنی، دولت اقتصاد رفاه سنتی، دولتی خیرخواه، عقل کل، دارای توان اطلاعاتی و پردازش اطلاعاتی و توان اجرایی نامحدود و در عین حال بی‌طرف و با هدف حداکثرسازی رفاه اجتماعی می‌باشد. بنابراین در این چارچوب، کارآمدی دولت در کنترل و مهار خشونت از طریق ایجاد و اعمال قواعد کارآ، مفروض انگاشته شده است و به نحوی صورت اصلی مساله پاک شده است.

در میان تمامی کارکردهای دولت، کارکرد اصلی دولت عبارت است از کنترل و مهار خشونت (داخلی و خارجی) جهت ایجاد و حفظ نظم. عدم کنترل و مهار خشونت، مبادلات داوطلبانه بازاری را تهدید نموده و موجب می‌شود که رقابت مسالمت‌آمیز و سازنده در بازار، جای خود را به رقابت ستیزه‌جویانه و مخرب داده و نظم حاکم بر بازار از بین برود. کنترل و مهار خشونت در چارچوب سازوکار بازار عملی نیست. در واقع مادامی که خشونت در جامعه به صورت عملی کنترل و مهار نگردد، اساسا برقراری نظم خودجوش در بازار منتفی است. بر این اساس مهم‌ترین کارکرد دولت عبارت است از کنترل و مهار خشونت (داخلی و خارجی) جهت ایجاد و حفظ نظم.

نقش کارآفرینی دولت بر توسعه اقتصادی

امروزه کارآفرینی برای رشد و ایجاد فضای سالم اقتصادی در جامعه لازم است و نقش آن در پایداری و ثبات اقتصادی تایید شده است. کارآفرینی فرآیند نوآوری، خلق و تاسیس یک کسب و کار جدید است که از چهار عامل «فرد»، «محیط»، «سازمان» و «فرآیند» تاثیر می پذیرد. همچنین شبکه های مختلف همکاری بر توسعه کارآفرینی موثر هستند و از آن پشتیبانی می کنند. یکی از این شبکه ها، دولت است که با تدوین و اجرای خط مشی های مناسب نقش مهمی در توسعه کارآفرینی ایفا می کند.

در هر اقتصادی، بنگاه‌های اقتصادی محور اصلی تولید و ایجاد اشتغال هستند. بنابراین بنگاه و به طریق اولی کارآفرین،‌ نقشی محوری در اقتصاد کشور دارد. نقش بنگاه‌ها در اقتصاد، ایجاد ارزش افزوده است و نقش دولت فراهم کردن محیط مناسب برای فعالیت بنگاه‌هاست.

دولت و وضع قوانین اقتصادی

قانون گذاری سه مرحله تدوین، اجرا و تضمین را در کنار یکدیگر شامل می شود. مشکلات کشور در زمینه های حقوقی مربوط به هر سه مرحله فوق و متأثر از تمامی قوا بوده و از سوی دیگر، نظام قانون گذاری مانند یک سیستم که اجزاء آن هم راستا و مقوم یکدیگر عمل کنند، نیست. در زمینه حل مسائلی که به این خاطر بوجود آمده اند، نویسندگان توصیه هایی مطرح کرده اند:

3.ثبات قوانین مسئله ای است که عدم اطمینان ها را در فضای اقتصادی کاهش می دهد.

4.قانون گذاری باید مسئله محور باشد و هر قانونی برای حل یک مسئله عینی وضع شود.

1. در بسیاری از موارد، قانون گذاری به وسیله کارشناسان مفیدتر از قانون گذاری در قوه مقننه است؛ لذا باید زمینه مداخله بیشتر کارشناسان را فراهم آوریم.

2.قانون گذاری باید به صورتی باشد که گشایش برای کسب وکارها ایجاد کند، نه اینکه سبب انسداد آن ها شود.

بهترین ارز دیجیتال

مقدمه

در این مقاله به بررسی بهترین ارزهای دیجیتال می پردازیم برای درک بهتر این مطلب ابتدا انواع ارز های دیجیتال را معرفی میکنیم. ارز های دیجیتال دارای ویژگی ها و کاربرد های متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند از این رو استفاده از هر کدام از این نوع ارز ها سبب تسهیل در انجام معاملات مختلف شده و با توجه به این تفاوت کارایی تقسیم بندی متفاوتی برای ارز های دیجیتال ارائه شده است در ادامه به بررسی دسته بندی مختلف ارز های دیجیتال و کارایی هر یک آنها پرداخته شده است .

انواع ارز دیجیتال

جهان در حال تغییر است و بخش بزرگی از بار این تغییرات بر دوش دنیای دیجیتال سنگینی می‌کند. در گیرودار این تغییرات است که واحدهای پولی نیز رنگ و بوی دنیای دیجیتال را بر خود گرفتند و انواع گوناگونی از ازرهای دیجیتال به جهان معرفی شدند. بنابراین ۱۰ مورد از بهترین ارزهای دیجیتال فعلی، تقریبا ۸۵% از کل ارزش بازار را تشکیل می‌دهند. در این مقاله به معرفی بهترین ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

۵. بیت‌کوین کش (BCH)

۶. استلار (XLM)

۳. کاردانو (ADA)

۴. پولکادات (DOT)

۱. اتریوم (ETH)

۲. لایت‌ کوین (LTC)

1. اتریوم (Eth)

پلتفرم اتریوم امنیت بسیار بالایی داشته و غیر قابل نفوذ می باشد. این شبکه توقف ناپذیر بوده و هیچکس حتی سازنده آن قادر به متوقف ساختن فعالیت آن نمی باشد. ارز دیجیتال اتریوم بدون محدودیت در عرضه می باشد ; واحد پولی اصلی آن اتر ( Ether ) نام دارد برای ذخیره اتر هم مانند سایر ارز های دیجیتال نیاز به استفاده از کیف پول ارز دیجیتال می باشد. سرعت تراکنش در آن به اندازه انجام 16 تراکنش مالی در هر ثانیه می باشد.

اتریوم یک ارز دیجیتال است که در بستر شبکه بلاک چین به صورت غیر متمرکز فعالیت کرده و با استفاده از آن علاوه بر انتقال پول دیجیتال امکان انجام قرار داد های هوشمند مختلف در این بازار مالی بدون واسطه و به صورت دیجیتالی وجود دارد. اتریوم دارای ویژگی هایی است که سبب محبوبیت آن در بین فعالین بازار ارز دیجیتال گردیده است. اتریوم به دنبال حذف واسطه ها از تمامی فعالیت های مالی موجود می باشد و امکان بستن قرار داد ها به صورت دیجیتالی و غیر متمرکز در آن وجود دارد.

2. لایت کوین (LTC)

لایت کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا است که امکان پرداخت های نسبتا فوری و کم هزینه را در سراسر جهان فراهم می‌کند. لایت کوین یک شبکه پرداخت متن باز مبتنی بر بلاک چین است. در این پروتکل می‌توان دارایی‌های دیجیتالی به نام لایت کوین یا به اختصار LTC را بدون هیچ واسطه و نهاد مرکزی و به صورت کاملا غیرمتمرکز در سراسر جهان منتقل کرد. همانند بیت کوین، امنیت شبکه لایت کوین هم با رمزنگاری و فرایند اثبات کار (استخراج) تضمین شده است. تراکنش های لایت کوین تقریبا چهار برابر سریع تر از بیت کوین هستند.

لایت کوین نسخه پیشرفته بیت کوین لایت کوین است؛ اما چیزی نیست که در واقعیت می‌بینیم. بیت کوین از همان سال‌های ۲۰۱۱ کم‌کم رشد خود را شروع کرد درحالی‌که لایت کوین همچنان در همان اندازه قیمتی مانده است و یا بهتر بگوییم جهشی مانند بیت کوین را تجربه نکرده است. لایت کوین در تائید و ساخت بلاک‌ها بسیار سریع‌تر عمل می‌کند.

هدف اصلی سازنده لایت کوین سرعت بالا در انتقال و تائید تراکنش‌ها است ؛ بنابراین می‌تواند کاملاً مناسب نقل و انتقالات مالی باشد.لایت کوین ازنظر فنی تغییرات به‌ظاهر مثبتی نسبت به بیت کوین ایجاد کرده است. به‌طور مثال بیت کوین تنها بر اساس یک نوع بلوک یا بلاک چین کار می‌کند اما لایت کوین به‌نوعی طرح‌ریزی‌شده است که می‌تواند چندین بلاک چین به‌صورت هم‌زمان داشته باشد. همین موضوع نیز باعث شده است که عملاً سرعت انتقال و تائید تراکنش‌ها و همچنین سرعت و تعداد استخراج لایت کوین نیز چند برابر شود.

فلسفه ای جالب برای تولد لایت کوین وجود دارد. اگر بیت کوین طلا باشد،‌ لایت کوین مانند لوگو‌یی که دارد، یادآور نقره است. به این معنی که هدف لایت کوین ایجاد ارزی برای مقاصد روزمره تر و ارزان تر است. مانند بیت کوین،‌ لایت کوین هم محدود است با این فرض که برخلاف بیت کوین که فقط ۲۱ میلیون از آن قابل تولید شدن است، لایت کوین تا ۸۴ میلیون واحد استخراج خواهد شد.

4. پولکادات (DOT)

پولکادات نسل جدید پروتکل‌های بلاک چین است. این پروژه سعی دارد شبکه‌ای واحد از بلاک چین‌های هدفمند و یکپارچه ایجاد کرده و از این طریق بر مشکلات مقیاس‌پذیری (کندی و پرهزینه‌بودن تراکنش‌ها) و تعامل‌پذیری در فضای ارزهای دیجیتال غلبه ‎کند. به‌بیان ساده‌تر، اگر بلاک چین‌های مختلف را راه‌حلی برای مشکلات دنیای واقعی بدانیم، می‌توان شبکه پولکادات را راه‌حلی برای مشکلات خود بلاک چین‌ها دانست. هدف نهایی پولکادات این است که به عنوان چارچوبی برای تمام بلاکچین‌ها عمل کند؛ این قابلیت مشابه همان چیزی است که الگوریتم اچ تی ام ال (HTML) انجام می‌دهد و به سایت‌ها، مرورگرها و سرورها اجازه می‌دهد با یکدیگر تعامل داشته باشند.

ارز دیجیتال شبکه پولکادات، «دات (DOT)» نام دارد که کاربرد اصلی آن پرداخت هزینه‌های شبکه و همچنین تصمیم‌گیری برای آینده شبکه است. در حقیقت، هر فرد با داشتن دات می‌تواند یک حق رأی را برای آینده این شبکه به دست بیاورد. مانند بیت کوین، اتر و سایر ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاری روی ارز دات، در حقیقت سرمایه‌گذاری روی آینده شبکه است و قیمت این ارز دیجیتال هم با عرضه و تقاضا و امیدواری‌ها نسبت به آینده شبکه پولکادات بالا و پایین خواهد شد. در زمان نگارش این مقاله، دات از نظر ارزش بازار در میان ده ارز برتر بازار حضور دارد.

3. کاردانو (ADA)

کاردانو یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که مانند اتریوم امکان ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند؛ با این تفاوت که کاردانو خود را پیشگام در «نسل سوم بلاک چین» می‌نامد و امنیت آن با استفاده از معماری چند لایه تأمین شده است. به گفته تیم کاردانو، سرعت و کارمزد تراکنش‌های این شبکه بسیار بهتر از بلاک چین‌های قدیمی مانند اتریوم است.

کاردانو از بسیاری جهات با رقبا متفاوت است. برخلاف سایر ارزها، کاردانو ماهیت خود را از تحقیقات بخش دانشگاهی وام می‌گیرد. طراحی این پلتفرم از ابتدا با استفاده از روش‌های مبتنی‌بر شواهدی که در فلسفه علمی، نظریه دانشگاهی پایه‌ریزی‌شده، نهادینه شده است و ازطریق تحقیقات بررسی‌شده‌ای دردسترس عموم قرار گرفته است.

به‌طور خاص، کاردانو از اصول طراحی استفاده می‌کند که برای بهبود موضوعاتی که سایر رمزارزها با آن رو‌به‌رو هستند، مانند مقیاس‌پذیری، قابلیت همکاری و انطباق با مقررات بسیار کاربردی است. همان‌طورکه گفته شد سیستم حاکمیتی به‌کاررفته در کاردانو مشابه اتریوم است. این شبکه برای تأیید ابتکارات جدید به یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) متکی است. DAO برای تصمیم‌گیری درباره آینده ارزهای رمزپایه ایدئال است؛ زیرا به جلوگیری از تجزیه جامعه کمک می‌کند.

5. بیت کوین کش (BCH)

بیت کوین کش که با نام Bcash نیز شناخته می‌شود، به عنوان یک شبکه پرداخت و یک کریپتوکارنسی عمل می‌کند که واحد اصلی تراکنش آن توکن BCH است. بیت کوین کش، یک پول الکترونیکی همتا به همتا برای اینترنت است که برای عملیات خود به هیچ بانک مرکزی و اشخاص ثالث قابل اعتمادی نیاز ندارد و کاملاً غیر متمرکز است. این ارز دیجیتال در تاریخ ۱ آگوست ۲۰۱۷ به منظور رفع مشکلات بیت کوین بوجود آمد. تمرکز اصلی بیت کوین کش بر ظرفیت تراکنش است. این کریپتوکارنسی از الگوریتم SHA-256 استفاده می‌کند و حداکثر میزان عرضه‌ آن ۲۱ میلیون BCH است. این شبکه پرداخت از بسیاری جهات شبیه به بیت کوین است، اما این دو ارز تفاوت‌های فنی بسیاری نیز با یکدیگر دارند.

6. استلار (XLM)

استلار یک شبکه‌ همتا به همتاست که همانند بیت کوین، غیرمتمرکز است. استلار نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال، از تکنولوژی بلاک چین استفاده می‌کند. در این شبکه‌ی غیرمتمرکز، هیچ نهادی مرکزی و تصمیم گیرنده‌ای وجود ندارد. تمام جزئیات تراکنش‌ها در استلار، بر روی بلاک چین آن به‌عنوان یک دفترکل عمومی ذخیره می‌شوند و هر کسی قادر است این دفتر کل و جزئیات تراکنش‌ها را مشاهده کند. در شبکه استلار، اطلاعات به‌جای اینکه در یک منبع متمرکز (مانند یک بانک) جمع‌آوری شوند، بین گره‌‌هایی به‌ هم‌ پیوسته (سرورها) توزیع می‌شوند. کلیه تصمیمات و تأییدهای صورت گرفته در این شبکه از طریق پروتکل اجماع استلار انجام می‌شوند. مدت زمان رسیدن به این اجماع، ۳ الی ۵ ثانیه است. برخلاف شبکه بیت کوین، استلار از سیستم اثبات کار یا همان Proof of Work استفاده نمی‌کند و در عوض تراکنش‌هایش از طریق پروتکل توافقی استلار (SCP) انجام می‌شوند. در بیت کوین، ماینرها برای تائید تراکنش‌ها با یکدیگر همکاری می‌کنند؛ اما در این ارز دیجیتال گره‌های مورد اعتماد که به گره‌های تائید (سرورها) معروف‌اند و Stellar Core را اجرا می‌کنند، وظیفه‌ی تائید تراکنش‌ها را بر عهده دارند.

قانون جدید چک

قانون جدید چک چیست؟

(قانون اصلاح قانون جدید چک) با هدف اعتبار بخشی به چک و جلوگیری از صدور چک بلامحل در سال 1397 در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و از ابتدای سال 1400 اجرایی میشود.

در این قانون نحوه صدور، دریافت و انتقال چک تغییراتی داشته و افرادی که مبادلات خود را با چک انجام می‌دهند تکالیفی برعهده دارند. صادرکننده چک باید مندرجات چک شامل تاریخ سررسید، مبلغ و اطلاعات هویتی ذینفع را علاوه بر اینکه در برگ چک درج می‌کند در سامانه صیاد نیز ثبت کند. همچنین ذینفع چک نیز هنگام دریافت برگ چک باید مندرجات آن را در سامانه صیاد، استعلام و با مندرجات برگ چک تطبیق دهد. اشخاصی که قصد انتقال چک را دارند نیز دیگر نیازی به پشت نویسی چک ندارند و باید اطلاعات هویتی ذینفع جدید را در سامانه صیاد ثبت کنند.

انجام این امور از طریق ابزارهای دسترسی به سامانه صیاد شامل اینترنت‌بانک و موبایل‌بانک بانک‌ها، برنامک‌های موبایلی حوزه پرداخت و شعب بانک‌های عامل امکان‌پذیر است. همچنین سایر ابزار مورد استفاده برای ارائه خدمات چک به مشتریان شامل مواردی مانند تلفن‌بانک، ابزار پیامکی، کدهای دستوری و … نیز در دست بررسی است که توسط شبکه بانکی اطلاع‌رسانی خواهند شد.

مراحل دریافت چک جدید:

الف‏‏‏- عدم افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت بانکی جدید؛
ب‏‏‏- مسدود کردن وجوه کلیه حساب‌ها و کارت‌های بانکی و هر مبلغ متعلق به صادرکننده که تحت هر عنوان نزد بانک یا مؤسسه اعتباری دارد به میزان کسری مبلغ چک به ترتیب اعلامی از سوی بانک مرکزی؛
ج‏‏‏- عدم پرداخت هرگونه تسهیلات بانکی یا صدور ضمانت نامه‌های ارزی یا ریالی؛
د‏‏‏- عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی.
●    جلوگیری از افتتاح حساب و انسداد تمام حساب‌های صادرکننده چک در تمام بانک‌ها و موسسات اعتباری پس از گذشت 24 ساعت از ثبت غیرقابل پرداخت بودن؛
●    ممنوعیت صدور و پشت‌نویسی چک در وجه حامل پس از انقضای دو سال از لازم‌الاجراء شدن قانون و ضرورت ثبت انتقال چک در سامانه صیاد به جای عملیات صدور و ظهرنویسی چک؛
●    صدور فوری اجراییه حسب مورد علیه صاحب حساب یا صادرکننده یا هردو توسط دادگاه‌ها تنها با ارائه درخواست منضم به گواهی‌نامه عدم پرداخت از سوی دارنده با تحقق شرایط مقرر در ماده (23) قانون؛
●    اشتراک و تبادل برخط اطلاعات مربوط به چک بین بانک مرکزی و مراجع قضایی؛
●    پیش‌بینی مرور زمان 3 ساله به عنوان یکی از راه‌های رفع سوء‌اثر از سوابق چک برگشتی افراد مشروط به عدم طرح دعوی حقوقی و کیفری؛
●    لزوم ثبت تمامی مراحل مربوط به صدور و تخصیص دسته چک  و نیز گردش و تسویه چک در سامانه‌های «صیاد» و «چکاوک» تحت نظارت بانک مرکزی ؛
●    تکلیف بانک‌ها به احراز صحت مشخصات متقاضی دسته چک با استعلام از سامانه نظام هویت‌سنجی الکترونیکی بانکی (نهاب)؛
●     تکلیف بانک‌ها به تعیین سقف اعتبار برای متقاضیان واجد شرایط استفاده از دسته چک بر اساس نتایج گزارش اعتباری دریافتی از سامانه‌های مربوطه و نیز تخصیص شناسه یکتا و مدت اعتبار (حداکثر سه سال) برای هر برگه چک؛
●    تعیین مجازات علاوه بر محرومیت 3 ساله از دریافت دسته چک و استفاده از آن برای اشخاصی که با توسل به شیوه‌های متقلبانه مبادرت به دریافت دسته چکی غیرمتناسب با اوضاع مالی و اعتباری خود کرده یا دریافت آن توسط دیگری را تسهیل نمایند.

به موجب قانون اصلاح قانون صدور چک، صدور و پشت‌نویسی چک در وجه حامل ممنوع شده و ثبت انتقال چک در سامانه صیاد جایگزین پشت‌نویسی چک می‌شود. لذا، همان‌گونه که پیش از این و به دفعات اعلام شده، از تاریخ 1399.10.20 صدور چک در وجه حامل مربوط به دسته‌چک‌های جدید ممنوع است و توسط بانک پذیرش و کارسازی نخواهد شد.

از مهمترین تغییرات قانون جدید چک،ممنوعیت انتقال چک از طریق پشت نویسی است؛ طبق قانون، برگه چک‌های مربوط به دسته‌چک‌های جدید همچنان تا اطلاع ثانوی امکان انتقال به اشخاص از طریق پشت‌نویسی را خواهند داشت.

این درحالی است که پیش از این برای انتقال چک به فرد دیگری، از طریق یک یا دو امضا کار پیش می‌رفت و چک به فرد دیگری منتقل می شد، اما اکنون  در قانون جدید چنین امکانی وجود نخواهد داشت؛ ضمن اینکه باید اطلاعات فرد گیرنده نهایی در سامانه صیاد ثبت و تائید شود.

مهمترین تغییرات و اصلاحات صورت گرفته در اصلاحیه قانون چک:

●    پیش بینی چک الکترونیکی و لازم الاجرا بودن قوانین و مقررات مربوط در مورد چک‌های مزبور؛
●    پیش‌بینی ممنوعیت صدور و اعطای دسته چک برای اشخاص ورشکسته و معسر از تأدیه محکوم به؛
●    ثبت آنی اطلاعات مربوط به گواهی عدم پرداخت در بانک مرکزی و ارسال گواهی به آدرس صادرکننده؛
●    تکلیف بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به اعمال محدودیت‌ها و محرومیت‌های ذیل نسبت به صاحب حساب، متعاقب ثبت غیرقابل پرداخت بودن یا کسری مبلغ چک در سامانه یکپارچه بانک مرکزی و اطلاع‌رسانی برخط مراتب به تمام بانک‌ها و مؤسسات اعتباری مزبور

مشخصات ظاهری چک‌های جدید

 • رنگ این چک‌ها بنفش است.
 • در چــک‌های جـــدیــد شنــاسه یکتـــای ۱۶ رقمــی در سمـت چـپ بالای هر برگ چک دیده می‌شود. همچنین QRکد نیز بر روی هر برگ چک چاپ می‌شود.
 • عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» بر روی چک درج شده است.

خلاصه الزامات قانونی چک‌های جدی

 • لزوم ثبت تمام چک‌های جدید در سامانه صیاد، هنگام ثبت، تایید و انتقال
 • ممنوعیت دارندگان چک برگشتی رفع سوء اثر نشده، از صدور چک جدید و ثبت آن در سامانه صیاد
 • لزوم صدور چک‌ در وجه ذینفع مشخص و ممنوعیت صدور آن در وجه حامل
 • جایگزینی پشت‌نویسی چک‌های طرح جدید از طریق ثبت انتقال در سامانه صیاد

نحوه وصول چک‌های ثبت شده در سامانه صیاد

مالک نهایی چک (آخرین ذینفع) در تاریخ سررسید آن، با مراجعه به شعبه هر کدام از بانک‌های کشور، می‌تواند نسبت به وصول مبلغ چک اقدام کند. در صورت کسری حساب صادرکننده(شخصی که چک در ابتدا متعلق به او بوده) می‌تواند مبلغ موجود در آن حساب را طلب کرده و همچنین خواهان پرداخت مبلغ کسری چک از محل مبالغ موجود در سایر حساب‌های انفرادی ریالی حساب در همان بانک (به ترتیب اعلامی توسط بانک مرکزی) شود.

نحوه برگشت زدن چک
درصورت تحقق موارد که منجر به برگشت چک می‌شود، بانک مکلف است به درخواست دارنده چک، فورا غیرقابل پرداخت بودن آن را در سامانه یکپارچه بانک مرکزی ثبت کند و با دریافت کد رهگیری و درج آن در گواهینامه عدم پرداخت، علت یا علل عدم پرداخت را صریحا قید و آن را امضاء مهر و به متقاضی (دارنده چک) تسلیم کند.
دارنده چک برگشتی با در دست داشتن گواهینامه عدم پرداخت، می‌تواند به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی قوه قضائیه رفته و درخواست صدور اجراییه از دادگاه صالح را کند. دادگاه با بررسی متن چک و احراز سه شرط مذکور در ماده (23) قانون صدور چک، اجرائیه را صادر می‌کند.
از تاریخ ابلاغ اجرائیه، 10 روز به صادرکننده چک برگشتی مهلت داده می‌شود که مطالبات خود را پرداخت ‌کند یا با موافقت دارنده ترتیبی برای پرداخت آن بدهد یا مالی را معرفی کند، در غیر این صورت، حسب درخواست دارنده چک، مطابق قانون « نحوه اجرای محکومیت مالی» اقدام خواهد شد.

نحوه استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی

همچنین در سامانه پیامکی 701701 بانک مرکزی، میزان اعتبار صادر کننده چک با عنوان یک رنگ خاص به پیام دهنده اعلام می شود:
وضعیت سفید:
صادر کننده چک هیچ سابقه رفع سوء اثر نشده ای در داشتن چک برگشتی ندارد.
وضعیت زرد:
دارای 1فقره چک برگشتی یا حداکثر میبلغ 5میلیون تومان تعهد برگشتی
وضعیت نارنجی:
2 تا 4 فقره چک برگشتی با حداکثر مبلغ 20 میلیون تومان
وضعیت قهوه ای:
5 تا 10 فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 50 میلیون تومان
وضعیت قرمز:
بیشتر از 10 فقره چک برگشتی یا مبلغ بیش از 50 میلیون تومان