مقالات

مالیات حقوق 1401

مالیات حقوق 1401

مالیات حقوق 1401 : تصویب مالیات پلکانی برای حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۱ به نفع حقوق‌های پایین

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مجلس مصوبه این کمیسیون در خصوص مالیات بر حقوق ها را تشریح کرد.

به گزارش شناسنامه قانون به خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مجلس با اشاره به مصوبه امروز نمایندگان در خصوص مالیات بر حقوق ها گفت: براساس مصوبه لحظاتی پیش کمیسیون تلفیق دستمزدهای تا ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان از مالیات معاف شدند.

وی ادامه داد: مالیات حقوق های بین ۵ میلیون و ۶۰۰ تا ۱۵ میلیون تومان، ۱۰ درصد و از ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان، ۱۵ درصد و از ۲۵ تا ۳۵ میلیون تومان، ۲۰ درصد تعیین شد.

زارع تاکید کرد: حقوق های بیشتر از ۳۵ میلیون تومان نیز مشمول ۳۰ درصد مالیات می‌شوند باید توجه شود این مالیات‌ها شامل مابه‌التفاوت هر پلکان می‌شود.

مالیات‌ها در بودجه ۱۴۰۱ چقدر زیاد شد؟

براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درآمدهای دولت شامل دو دسته کلی مالیات و درآمدهای غیرمالیاتی است. در لایحه بودجه سال 1401 درآمدهای مالیاتی 62 درصد رشد داشته و به حدود 527 هزار میلیارد تومان رسیده است که با تعدیل تورمی این رقم به 16 درصد کاهش می‌یابد.

بخش درآمدهای مالیاتی خود شامل مالیات برشرکت‌ها (127 هزار میلیارد تومان)، مالیات بردستمزد کارمندان دولت (24 هزار میلیارد تومان)، مالیات دستمزد کارکنان بخش خصوصی (23 هزار میلیارد تومان)، مالیات مشاغل و اصناف (33 هزار میلیارد تومان)، سایر مالیات‌های بردرآمد (چهار هزار میلیارد تومان)، مالیات برثروت (27 هزار میلیارد تومان)، مالیات بر واردات (78 هزار میلیارد تومان)، مالیات ارزش افزوده (149 هزار میلیارد تومان)، مالیات ارزش افزوده برای بهداشت و درمان (37 هزار میلیارد تومان) و سایر مالیات کالا و خدمات (مالیات سیگار، عوارض خروج، نقل و انتقال خودرو و …) (18 هزار میلیارد تومان) می‌شود.

مالیات حقوق
افزایش دستمزد
افزایش حقوق کارگران

مالیات حقوق در سال۱۴۰۱ چقدر است؟

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از  ایسنا، طبق پیش بینی صورت گرفته در لایحه بودجه سال آینده سقف معافیت مالیاتی ۶۰ میلیون تومان در سال پیش بینی شده است.

براین اساس حقوق کارکنان در هر ماه تا پنج میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف است.

مالیات بر درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی شامل حقوق و مزایای مستمر و غیرمستمر و سایر پرداختی‌ها و کارانه به استثنای عیدی پایان سال خواهد شد.

بر این اساس نحوه پرداخت مالیات به این ترتیب است که نسبت به مازاد ۶۰ میلیون تومان در سال تا ۱۲۰ میلیون تومان ۱۰ درصد، نسبت به مازاد ۱۲۰ میلیون تا ۲۴۰ میلیون تومان ۱۵ درصد و نسبت به مازاد ۲۴۰ میلیون تومان تا ۲۰ درصد مشمول مالیات خواهد شد.

با افزایش 60 درصدی هم عقب ماندگی مزدی سالهای دور کارگران جبران نمی شود

به گفته نماینده کارگران در شورای عالی کار، اگر پایه حقوق کارگران ۶۰ درصد هم افزایش داده شود، عقب ماندگی مزدی سالهای دور کارگران را جبران نمی کند.

وی گفت: در سالهای قبل کارفرمایان اصرار داشتند که مطابق افزایش حقوق کارمندان دولت در خصوص حداقل مزد کارگران اقدام شود حال که کمیسیون تلفیق افزایش ۶۰ درصدی را برای حداقل حقوق کارمندان لحاظ کرده است، انتظار داریم شرکای اجتماعی نیز در شورای عالی کار کمتر از این میزان را برای کارگران تصویب نکنند.

ابوی افزود: حداقل حقوق کارمندان امسال سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و کارگران دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود که یک میلیون تومان فاصله را نشان می دهد؛ یعنی یک میلیون تومان عقب افتادگی مزدی با کارمندان در حداقل حقوق داریم. البته نمی گوییم در بحث تطبیق، کارگران و کارمندان را با هم تطبیق بدهند چون ساز و کارش متفاوت است ولی انتظار داریم که این فاصله و اختلاف یک میلیون تومانی پوشش داده شود.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در پایان خاطرنشان کرد: شورای عالی کار صرفنظر از افزایش ۶۰ درصدی در پایه حقوق کارگران باید درصدی هم بابت عقب افتادگی مزدی کارگران درنظر بگیرد تا فاصله بین تورم و سبد معیشت کارگران برای سال آینده کاهش یابد.

مالیات چیست؟

یکی از ابزارهای کسب درآمد دولت‌ها در همه جای دنیا، مالیات‌ها هستند. در ایران سازمان امور مالیاتی کشور، مالیاتی را از شرکت‌ها، مؤسسات و سازمان‌های کوچک، متوسط و بزرگ اخذ می‌کند. همچنین دولت مالیات‌های گوناگونی را از افراد هم می‌گیرد. در صورتی که فرد، مؤسسات، سازمان‌ها و شرکت‌ها نتوانند مالیات مورد نظر و تصویب شده را بپردازند، یا به هر دلیلی از پرداخت آن سر باز بزنند، مورد جریمه و مجازات قانونی قرار می‌گیرند. برای جرایم مالیاتی همچنین مجازات بسیار سختی در نظر گرفته شده است که اگر یک وکیل مالیاتی مناسب و متخصص نداشته باشید، عقوبت سختی در انتظارتان خواهد بود. به هر حال مالیات‌ها در سرتاسر دنیا گرفته می‌شوند و یک اهرم مالیاتی برای دولت‌هایی هستند که تلاش می‌کنند بخشی از هزینه‌های ناشی در کشور را به کمک این مالیات‌ها پرداخت کنند.

حداقل حقوق 1401
حقوق و دستمزد 1401
افزایش مالیات حقوق 1401
حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۱ چقدر خواهد بود؟

جزئیات نشان می‌دهد که در سال ۱۴۰۱ میزان دریافتی افراد به صورت پلکانی از ۵ درصد تا ۲۹ درصد افزایش خواهد داشت و به این ترتیب درصد افزایش حقوق برای تمام افراد یکسان نخواهد بود. به این ترتیب و براساس بودجه سال ۱۴۰۱ حقوق افرادی که از متوسط حقوق کمتر می‌گیرند از حقوق افرادی که از متوسط بیشتر می‌گیرند، بیشتر رشد خواهد داشت و نتیجه آن این است که فاصله حقوق برای تمام افراد کم خواهد شد و دیگر شاهد شکاف حقوق و دستمزد میان کارکنان نخواهیم بود.

براساس مصوبه امروز کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، پزشکان عمومی و متخصص، آموزگاران و دبیران در مقاطع ابتدایی و راهنمایی شاغل در مناطق روستایی و عشایری کشور تا سقف ۲۰ میلیون تومان معاف از پرداخت مالیات شدند.

سخنگوی‌ کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ با اشاره به مصوبه کمیسیون درباره افزایش حقوق سربازان گفت: به موجب تصمیم اعضای کمیسیون تلفیق لایحه بودجه حقوق سربازان وظیفه مجرد مشغول در مناطق غیرعملیاتی حداقل ۶۰ درصد، حقوق سربازان وظیفه مجرد مشغول در مناطق عملیاتی حداقل ۷۵ درصد و حقوق سربازان متاهل ۹۰ درصد حداقل حقوق کارکنان نیروهای مسلح مبتنی بر قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می‌شود که با توجه به تحصیلات و درجات آنان توسط ستاد کل تهیه می‌شود. همچنین مشمولین خدمت وظیفه عمومی اجرای فوق‌العاده های ماده ۵۰ قانون خدمت وظیفه عمومی نیز کماکان برقرار خواهد بود.

راهبرد سیاست مالیاتی جدید

احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصاد و دارایی روز گذشته درخصوص افزایش درآمدهای مالیاتی در بودجه سال۱۴۰۱ رفع ابهام کرد. او در این خصوص تاکید کرد که کسبه، حقوق بگیران و فعالان اقتصادی که به‌صورت شفاف و عادلانه مالیات می‌پردازند، نگران افزایش درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه سال آینده نباشند. افزون بر این، وزیر اقتصاد در حاشیه مراسم رونمایی از خدمات ارزی بانک ملی بیان کرد که استراتژی و راهبرد وزارت اقتصاد، فقط کاهش فرارهای مالیاتی و شناسایی مودیانی است که تاکنون شناسایی نشده بودند و مالیات خود را نمی‌پرداختند. او در ادامه تصریح کرد که در جهان نیز درصد کمی از افراد هستند که بیشترین درآمدها، تراکنش‌ها و استفاده اقتصادی را دارند و عمده درآمدهای مالیاتی دولت از آن قشر حداقلی به‌وسیله ارائه تسهیلات بیشتر و کاهش فشار بر سایر اقشار تامین می‌شود. خاندوزی در پایان اشاره کرد که دولت سیزدهم پس از ۲۰سال پیشنهاد داد که نرخ مالیات بر تولیدکنندگان به میزان ۵درصد کاهش یابد. بنابراین راهبرد ما کاهش فشار بر بخش‌های تولیدی و شفاف اقتصادی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *